W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 naukowcy z japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Tokio i polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz programu edukacyjnego EU-HOU przygotowali zestaw ćwiczeń, dzięki którym każdy będzie mógł powtórzyć obserwacje Galileusza.
Nowe techniki analizy obrazu zastosowane do archiwalnych zdjęć z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a pozwalają odkrywać kolejne pozasłoneczne planety - informuje Space Telescope Science Institute.
Ziemia nie ma realnej ochrony przed zagrożeniami jakie stwarzają meteoryty - powiedział kierownik naukowy Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandr Bojarczuk.
Japońskie statek kosmiczny z człowiekiem na pokładzie poleci na Księżyc między 2025 a 2030 rokiem. Przewiduje to rządowy plan, który analizują obecnie specjaliści z Komisji Badań Kosmicznych - informują tokijskie media.
Rakieta z teleskopem Kepler wystartowała w piątek czasu lokalnego (w sobotę nad ranem czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Kosmonauta indyjski może znaleźć się na powierzchni Księżyca w 2025 roku - poinformował przedstawiciel Indyjskiej Agencji Badań Kosmicznych (IABK) Chantan Decor.
Chiny planują, że ich aparat badawczy wyląduje na powierzchni Księżyca przed 2013 rokiem. Ma to nastąpić w ramach długofalowego programu badania naturalnego satelity Ziemi - poinformował główny konstruktor pierwszego chińskiego aparatu księżycowego "Chang'e-1", wystrzelonego w 2007 roku.
W centrum odległego kwazara oznaczonego symbolem SDSS J153636.22+044127.0 znajdują się dwie supermasywne czarne dziury, które krążą wokół wspólnego środka masy z okresem około 100 lat -informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Przy pomocy teleskopu VLT astronomowie zbadali atmosferę Plutona. Odkryli, że jest cieplejsza niż powierzchnia tej planety karłowatej. Znaleźli też nieoczekiwanie dużo metanu - informuje "Astronomy & Astrophysics".
NASA przygotowuje start naukowej misji Kepler. Teleskop zostanie wyniesiony w kosmos 6 marca. To pierwsze okno startowe dla misji. Teleskop zostanie wyniesiony przez rakietę Delta II. Start nastąpi z platformy 17-B na Przylądku Canaveral na Florydzie.
Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego wykonał bardzo dokładne zdjęcie Mgławicy Ślimak, znanej też jako Mgławica Helisa.
Naukowcy przeanalizowali czteroletnie obserwacje wykonane przez sondę kosmiczną Cassini i wykonali mapę wydm na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. Tytan jest dużym satelitą i w przeciwieństwie do ziemskiego Księżyca posiada własną atmosferę.
Czwórka studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym wygrała konkurs zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Studenci zapewnili sobie w ten sposób miejsce dla swojego projektu na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS, który w październiku 2009 roku wystartuje z portu kosmicznego w Kirunie w Szwecji.
W okolicach Poznania, na terenie dzisiejszego Rezerwatu Meteoryt Morasko, około 5000-3500 lat temu wystąpił deszcz meteorytów żelaznych. Uważa się, że był to największy taki deszcz rozpoznany dotąd w Europie. Świadczy o tym masa odnalezionej i formalnie udokumentowanej pozaziemskiej materii, zbliżona do 1000 kg - mówi kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Kometa Lulin, która może okazać się największą atrakcją lutowego nieba, została w miniony czwartek sfotografowana przez Franka Pino, twórcę obserwatorium INO mieszczącego się w Arizonie, w Stanach Zjednoczonych.