Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najbliższe dni to najlepszy okres do obserwacji kolejnej komety będącej w zasięgu niewielkich lornetek - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
22 kwietnia rano dojdzie do efektownej koniunkcji zbliżającego się do nowiu Księżyca oraz jasnej Wenus - informuje dr hab Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Na tarczy Słońca wciąż nie ma plam. Stan taki utrzymuje się już prawie miesiąc - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.
Cień rzucany przez księżyc Saturna - Epimeteusz na pierścienie planety można obejrzeć na filmie zarejestrowanym przez sondę Cassini, która od 1997 roku bada system Saturna. Zjawisko jest konsekwencją ruchu planety wokół Słońca.
Start wahadłowca kosmicznego "Atlantis", który przewiezie astronautów na orbitę w celu naprawienia teleskopu Hubble'a, zaplanowany został na 12 maja. Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA poinformowała, że "Atlantis" został 1 kwietnia umieszczony na polu startowym kosmodromu na przylądku Canaveral i tam będzie przygotowywany do lotu.
Sześciu ochotników zamkniętych w odciętym od świata module rozpoczęło we wtorek w Moskwie 105- dniową symulację warunków panujących podczas lotu na Marsa.
Pierwszy rosyjski statek "Sojuz" do turystycznych lotów w kosmos będzie zbudowany na przełomie lat 2012-2013. Taką prognozę przedstawił szef programów załogowych Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Aleksiej Krasnow.
Naukowcy amerykańscy po raz pierwszy zdołali odnaleźć na Ziemi szczątki asteroidy, której lot obserwowali wcześniej w kosmosie. Jak informuje pismo "Nature", odłamki ciemnej skały kryły w sobie wiele niespodzianek, w tym wkropienia maleńkich "nanodiamentów".
Według amerykańskiego magazynu Wired, na łamach którego przedstawiany jest wpływ nauki i technologii na kulturę, ekonomię i politykę, Stany Zjednoczone mają w najbliższych latach istotnie zwiększyć nakłady na badania w kilku kluczowych obszarach, w tym na eksplorację i podbój kosmosu.
Za północno-wschodnim brzegiem tarczy słonecznej chowa się aktywny obszar, który może okazać się sporą grupą plam słonecznych należących do nowego cyklu - podaje serwis NASA - SpaceWeather.
Do 25 maja Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk czeka na zgłoszenia studentów, którzy chcą wziąć udział w wakacyjnych praktykach, podczas których będą realizowane małe projekty badawcze. Nad pracą żaków będą czuwali pracownicy naukowi Centrum.
Załoga promu Discovery, który od początku tygodnia cumuje przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyszła w sobotę na drugi z trzech przewidzianych podczas tej misji spacerów kosmicznych.
Budowa systemu energetycznego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca w piątek, gdy astronauci rozłożyli ostatnią z czterech par paneli baterii słonecznych o rozpiętości ponad 70 metrów.
Wprowadzony 2 lutego na orbitę okołoziemską pierwszy irański satelita zakończył swoją misję - podała w czwartek telewizja teherańska.
Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a udało się sfotografować aż cztery księżyce Saturna przechodzące jednocześnie na tle planety.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności