W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.
Szczątki małych dinozaurów, który przed zimnem chroniły się w wykopanej przez siebie jamie, znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że dinozaury mogły wykorzystywać o wiele bardziej zróżnicowane siedliska, niż dotąd sądzono - informuje agencja Agence France-Presse oraz serwis "News in Science".
Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.
Grupa dinozaurów, od której pochodzą ptaki, miała najprawdopodobniej mały genom - taki jak ptaki współczesne. Doniesienie naukowców z USA opublikowane na łamach pisma "Nature" sugeruje, że redukcja genomu może być jedną z cech umożliwiających zwierzętom latanie.
Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.
Zespół kamiennych narzędzi sprzed 4,3 tys. lat, który archeolodzy odnaleźli w trakcie ostatnich badań w lasach deszczowych Wybrzeża Kości Słoniowej, został wykonany i używany przez szympansy! Odkrycie to rzuca nowe światło na historię użytkowania narzędzi przez wczesne hominidy.
Zespół paleontologów znalazł ponad 100 skamieniałych jaj dinozaurów z okresu kredy w stanie Madhja Pardeś w środkowych Indiach - informuje dziennik "Hindustan Times". Znaleziska dokonano 150 km od miasta Indaur już w grudniu, ale paleontolodzy zwlekali z podaniem tej informacji, dopóki nie zostanie potwierdzone, że są to rzeczywiście jaja dinozaura.
Trójwymiarowa rekonstrukcja komputerowa mózgu Homo floresiensis pozwala sądzić, że osobnicy ci byli odrębnym gatunkiem ludzi, blisko spokrewnionym z Homo sapiens - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Bogactwo skamieniałości sprzed 800 tys. - 200 tys. lat odkryli naukowcy w jaskini pod Niziną Nullarbor w południowej części Australii. Wśród znalezisk jest też pierwszy pełny szkielet lwa workowatego Thylacoleo carnifex oraz kości ośmiu nowych dla nauki gatunków kangurów.
Kopalny gad Microraptor gui "wynalazł" dwupłatowy lot o 125 mln lat wcześniej, niż bracia Wright w ogóle pomyśleli o swoim samolocie Flyer I. O wynikach analiz skamieniałości z Chin informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Science".
Ludzie współcześni (Homo sapiens) ewoluowali jeszcze długo po osiedleniu się w Europie. Niewykluczone też, że zajmując kontynent mogli się krzyżować z Neandertalczykami - sugerują naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Po raz pierwszy w dziejach badań paleontologicznych naukowcy natrafili na skamieniałość dwugłowej jaszczurki z rzadką anomalią rozszczepienia kręgosłupa - donosi "New Scientist". Okaz jest dobrze zachowany, pochodzi z chińskiej formacji skalnej Yixian z dolnej kredy sprzed 120 mln lat. Szkielet należał do wodnej jaszczurki. Zdaniem naukowców, jest najwcześniejszym znanym przykładem anomalii rozwojowej polegającej na rozwidleniu kręgosłupa.
Ssaki zdolne do lotu ślizgowego, mogły się pojawić jeszcze przed ptakami - sugerują autorzy badań opublikowanych na łamach "Nature." Jak dotąd za najstarsze szczątki latających ssaków uważano kości nietoperzy sprzed 51 milionów lat.
Wyjątkowo dobrze zachowane gniazdo dinozaura sprzed 65 mln lat wraz ze skamieniałymi jajami zostało sprzedane na aukcji w Stanach Zjednoczonych za blisko 420 tys. dolarów.
Szczęki kopalnej ryby sprzed 400 mln lat, Dunkleosteus terrelli, były jednymi z najsilniejszych "zgryzów" w zwierzęcym świecie. Wywierały nacisk z siłą około pięciu ton - wynika z badań i modelowaniu, prowadzonemu przez naukowców amerykańskich.