Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowy rekord wydajności zamiany energii słonecznej na elektryczną - 31,25 proc. osiągnęło amerykańskie laboratorium Sandia. Laboratorium poinformowało o rekordzie na swojej stronie internetowej. Dotychczasowy rekord wydajności wynosił 29,4 proc.
Skamieniałości dwóch nieznanych wcześniej dinozaurów mięsożernych odnaleźli paleontolodzy w piaskach Sahary. Swoje odkrycie opisują na łamach czasopisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk - "Acta Palaeontologica Polonica".
Używając 3,6-metrowego teleskopu NTT z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO astronomowie wyznaczyli odległość do jednej z cefeid z dokładnością na poziomie 1 proc. Do tego celu użyli tzw. echa świetlnego z obserwowanej obok gwiazdy mgławicy.
Londyńczycy powinni bojkotować butelkowaną wodę mineralną i pić zamiast niej tańszą i bardziej przyjazną środowisku wodę z kranu - oświadczył we wtorek burmistrz Londynu Ken Livingstone.
To czy córka mrówki zostanie robotnicą czy królową zależy od jej mamy. Naukowcy dowiedli, że przyszłe losy mrówek są zdeterminowane już na etapie jajeczek. Pracę opublikowano na łamach pisma "Current Biology".
Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował zamianę biegunów magnetycznych gwiazdy podobnej do Słońca. Tego typu zjawisko obserwowano do tej pory jedynie na Słońcu.
Jednojajowe bliźniaki nie są pod względem genetycznym swymi kopiami, dowiodły badania szwedzko-amerykańskiego zespołu kierowanego przez prof. Jana Dumańskiego i prof. Carla Brudera z Uniwersytetu Alabama w USA. Badania, którym poddano 19 par jednojajowych bliźniaków, będą zapewne miały duże znaczenie dla rozwoju medycyny.
Według analiz amerykańskich naukowców, wzrost zapotrzebowania światowej gospodarki na paliwa odnawialne (wynikający z coraz powszechniej wprowadzanych regulacji prawnych) może doprowadzić do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze na skalę tak poważną, że korzyści wynikające z asymilacji CO2 podczas "produkcji" paliw odnawialnych zrównoważą te szkody w najlepszym wypadku za kilkadziesiąt lat. Pracę na ten temat opublikowało czasopismo "Science".
Nietoperze najpierw nauczyły się latać, a dopiero później "wymyśliły" echolokację - wynika z badań skamieniałego szkieletu prymitywnego nietoperza, który odkryto w Stanach Zjednoczonych. Informują o tym paleontolodzy w najnowszym "Nature".
W średniowiecznej Cedyni chłopcy prawdopodobnie dłużej pozostawali w ciepłych ramionach swoich matek, wynika z badań dr Marty Krenz-Niedbały, antropologa z Instytutu Antropologii UAM w Poznaniu.
W ciągu roku ma się pojawić na rynku pięcioosobowy samochód poruszany sprężonym powietrzem. Opracowany przez francuskiego inżyniera Guya Negre samochód OneCAT ma mieć nadwozie z włókna szklanego o wadze zaledwie 350 kilogramów i kosztować 2500 funtów szterlingów (ponad 12 tysięcy
złotych).
Skamieniałość niewielkiego pterodaktyla, najmniejszego spośród dotąd poznanych, odkryto w północno-wschodnich Chinach. Rozpiętość skrzydeł tego gada wynosiła zaledwie 26 cm - informują naukowcy z Brazylii i Chin w najnowszym wydaniu tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie nowego układu planetarnego będącego przeskalowaną wersją Układu Słonecznego.
Naturalna flora bakteryjna organizmu może odgrywać role przy odczuwaniu bólu - wskazują najnowsze brazylijskie badania przeprowadzone na myszach. Informacje na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Planetoida, która uderzyła w Ziemię 65 mln lat temu, przyczyniając się do zagłady dinozaurów, była większa niż wcześniej sądzono. Świadczą o tym badania geologiczne przeprowadzone w kraterze na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. O najnowszych z nich informuje "Nature Geophysics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności