Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zespół rentgenowskiego teleskopu Chandra udostępnił zdjęcie gromady otwartej Westerlund 2, w której znajduje się bardzo dużo młodych masywnych gwiazd.
Obchody 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędą się we wrześniu w Krakowie. W czwartek władze Krakowa i kanału telewizyjnego Discovery Historia podpisały umowę w sprawie organizacji uroczystości.
To, za jaką partią się opowiadamy, może wynikać z genów - uważa amerykański prof. nauk politycznych. Prof. John Alford z Rice University przeanalizował dane dotyczące przekonań politycznych wśród 12 tys. bliźniąt w USA i dołączył do nich dane pochodzące z Australii.
Metody fizyczne mogą być stosowane w innych dziedzinach nauki, miedzy innymi w biologii. Fizyka medyczna pozwala na przykład rozwijać i udoskonalać metody walki z nowotworami.
Nieznany dotąd nauce podgatunek ptaka odkryto na południu Nepalu. Znaleziony na mokradłach w rezerwacie przyrody ptak jest odmianą pokrzewki z bardzo długim ogonkiem i smukłym dziobem.
Szczątki ponad 80 osób - prawdopodobnie świadectwo pradziejowej masakry - odkryli archeolodzy w Tell Madżnuna w północno-wschodniej Syrii. Według naukowców może to być najstarsze znane miejsce masowej zagłady - sprzed prawie 6 tys. lat.
Pełen obieg Ziemi dookoła Słońca, czyli tzw. rok gwiazdowy, zajmuje 365,2564 doby. Dla odmiany - rok zwrotnikowy, który definiujemy jako odstęp pomiędzy kolejnymi przejściami Słońca przez punkt Barana, jest, na skutek zjawiska precesji, krótszy i wynosi 365,2422 doby.
Naukowcy brytyjskiego Imperial College wyhodowali pierwszą w świecie genetycznie zmodyfikowaną mysz, której organizm nie jest odporny na pospolity wirus atakujący górne drogi oddechowe i powodujący przeziębienie - wirus nieżytu nosa (ang. rhinovirus) odpowiedzialny za trzy czwarte przeziębień - donoszą poniedziałkowe media.
W górach Udzunga w Tanzanii odkryto nowy gatunek ssaka z rzędu ryjkonosów - informuje "Journal of Zoology". Ryjkonosy (Macroscelidea) są spokrewnione ze słoniami, krowami morskim, góralkami i mrównikami. Zamieszkują Afrykę z wyjątkiem Sahary i zachodniej części kontynentu.
Chińscy archeolodzy odkryli w środkowych Chinach stanowisko sprzed 1000 lat z piecami do wypalania porcelany- donosi serwis internetowy China Daily. Odkryte stanowisko Xiba znajduje się w Leshan, mieście w prowincji Syczuan w środkowej części kraju.
Pewna młoda gwiazda pędzi przez naszą Galaktykę z tak wielką prędkością, że astronomowie zastanawiali się skąd gwiazda pochodzi. Dzięki analizom prędkości, jasności i składu chemicznego amerykańscy i irlandzcy astronomowie wykazali, że gwiazda pochodzi z jednej z sąsiednich galaktyk - Wielkiego Obłoku Magellana.
Dzięki miniaturyzacji i złożonym układom mikroprzepływowym funkcjonującym w systemie laboratorium na chipie, naukowcom kanadyjskim udało się skonstruować urządzenie umożliwiające skomplikowane testy genetyczne.
Przepisy nowej ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) wejdą w życie pod koniec 2008 r. - zapowiada resort środowiska. Obecnie w resorcie trwają prace nad projektem w oparciu o opinie Komisji Europejskiej.
Koliberek żarogłowy (Calypte anna) wydaje ćwierkający odgłos nie gardłem, ale wręcz przeciwnie - dzięki piórkom w ogonie - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Archeolodzy odkryli fenicką nekropolię sprzed ponad 2400 lat w Susie we wschodniej Tunezji - donosi serwis internetowy All Africa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności