Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy badają zaburzenia w atmosferze Jowisza wywołane przez dwie olbrzymie burze, które znajdują się na jego północnej półkuli.
Umiejętności muzyczne rozwijają się przede wszystkim przez praktykę, trening i doświadczenie. Geny mają tu znacznie mniej do powiedzenia - dowodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Human Brain Mapping".
Wzrost temperatury wód powierzchniowych północnego Atlantyku spowodował w ostatnich latach wzrost liczby huraganów o 40 proc. - ujawniono w raporcie, który ukaże się w numerze pisma "Nature".
Nowo odkryty gatunek wirującego chrząszcza z Indii został nazwany na część zmarłej legendy rock'n'rolla Roya Orbisona i wdowy po nim Barbarze. Chrząszcza nazwano Orectochilus orbisonorum - podaje serwis EurekAlert.
Zespół archeologów odkrył pozostałości miasta sprzed około 7000 lat w północnym Egipcie - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Słonie podczas żerowania dewastują napotkane na swojej drodze drzewa. Okazuje się, że do takich zniszczonych miejsc chętnie wprowadzają się gekony. O badaniach dotyczących kształtowania środowiska przez zwierzęta można przeczytać na łamach najnowszego wydania pisma "Ecology".
Jeden z amerykańskich satelitów wywiadowczych wyczerpał źródła zasilania i wymknął się spod kontroli co grozi jego upadkiem na Ziemię w lutym lub w marcu - ujawnił anonimowy przedstawiciel rządu USA.
40 lat temu, 31 stycznia 1968 r., siły komunistyczne rozpoczęły z zaskoczenia wielką kampanię przeciwko Stanom Zjednoczonym, która przesądziła o wyniku wojny w Wietnamie.
Dwa tysiące elektrycznych pojazdów, które każdy będzie mógł wypożyczyć i oddać na specjalnych stacjach w całym Paryżu obiecał jego mer Bertrand Delanoe.
Kameleony znane są z tego, że potrafią upodobnić się barwą do otoczenia. Zdaniem naukowców, zdolność ta wykształcała się jednak nie po to, by chronić te zwierzęta przed drapieżnikami.
Dwie niezwykłe złote monety z czasów rzymskich odnaleziono przypadkowo w środkowej Anglii - donosi serwis internetowy Times UK. Monety odkryte przez farmera w hrabstwie Derbyshire pochodzą z III w. n.e. i przedstawiają Carausiusa, rzymskiego samozwańczego Imperatora Brytanii, którego okres panowania jest dla naukowców mało znany.
Interaktywna przymierzalnia może doradzić kupującemu jaki strój wybrać. Pomieszczenie, wyposażone w kamery i ekrany, pozwoli klientowi ocenić swój wygląd w różnych strojach i porównać z obowiązującymi trendami mody.
Skamieniała czaszka największego gryzonia, jakiego kiedykolwiek odkryto, doczekała się naukowego opisu. Badacze oszacowali, że zwierzę mogło ważyć tonę i było wielkie jak byk. Prawdopodobnie ten mierzący trzy metry długości roślinożerca zamieszkiwał lasy Ameryki Południowej 2-4 mln lat temu.
Większość Amerykanów i Rosjan uważa, że należy zahamować wyścig zbrojeń w kosmosie, i jest za zawarciem traktatu o zakazie broni kosmicznej - wynika z badań przeprowadzonych w obu krajach pod kierunkiem ośrodka WorldPublicOpinion.org.
W ciągu ostatnich 200 lat historii naszej planety człowiek odcisnął na jej krajobrazie tak duże piętno, że geolodzy proponują stworzenie nowego okresu geologicznego, antropocenu - informuje serwis internetowy ScienceNOW.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności