Świat nauki (archiwalne artykuły)

Tempo wycinania lasów Amazonii wzrosło w ostatnich pięciu miesiącach ub.r. - poinformowały brazylijskie władze. Zaniepokojony tym rząd zwołał pilne spotkanie w tej sprawie.
Mały pasożyt potrafi sprawić, że zaatakowane przez niego mrówki przeobrażają się i zaczynają przypominać jagody. To wabi ptaki, które, połykając mrówki, zapewniają rozprzestrzenianie jaj pasożyta - zaobserwowali naukowcy z USA.
Archeolodzy odkryli w Cambridge w południowej Anglii dowody na to, że obszar miasta był zamieszkany już w epoce brązu - donosi serwis internetowy BBC News.
29 stycznia planetoida 2007 TU24 ma minąć naszą planetę w odległości tylko 1,4 dystansu dzielącego Księżyc od Ziemi - informuje Jet Propulsion Laboratory.
Szwajcaria jest państwem najbardziej dbającym o środowisko - wynika z zestawienia opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Neurony w mózgu śpiewających ptaków "porównują" dźwięki wydawane przez ptaka i usłyszane przez niego - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Freski odkryte przez archeologów w starożytnym grobowcu sprzed około 2000 lat zostały przekazane do muzeum w Cinan we wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy China View.
Najbliższe dni to dobry okres, aby zobaczyć Merkurego, który gości na naszym wieczornym niebie - poinformował PAP Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
23 stycznia 1793 roku miał miejsce II rozbiór Polski - drugi z trzech rozbiorów Rzeczpospolitej, wyniku którego Rosja i Prusy zagarnęły wschodnie i południowo-zachodnie obszary Polski. W tym roku mija 215 lat od tamtych wydarzeń.
Ponad 6 tys. genów, czyli ok. 25 proc. genomu może wpływać na masę ludzkiego ciała - wynika z amerykańskich badań. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "BMC Genetics", oznacza to, że szybkie opracowanie antidotum na epidemię otyłości jest nierealne.
Do Niemiec przywozi się codziennie koleją około 1500 ton śmieci z Neapolu i okolic w celu ich zutylizowania - poinformował monachijski dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
W końcu tego wieku coraz mocniej ogrzane oceany, zawierające więcej dwutlenku węgla, mogą już nie być tak wydajnymi łowiskami, jak obecnie, i dawać mniejsze niż dziś ryby - ostrzegają ekolodzy morscy na łamach pisma "Marine Ecology Progress Series".
Chińscy archeolodzy odkryli w starożytnym grobowcu sprzed ponad 2500 lat we wschodnich Chinach kunsztownie wykonany miecz wraz z pochwą - donosi serwis internetowy China Daily.
Podczas pierwszego zbliżenia z Merkurym amerykańskiej sondzie kosmicznej Messenger udało się wykonać zdjęcia tej części planety, której ponad 30 lat temu nie sfotografowała sonda Mariner.
Naukowcy zbadają DNA szczątków znalezionych przed ośmioma miesiącami w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Najprawdopodobniej są to szkielety XIV-wiecznych wielkich mistrzów krzyżackich - poinformował PAP specjalista ds. zabytków w kwidzyńskim Urzędzie Miejskim, Bogumił Wiśniewski.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności