Świat nauki (archiwalne artykuły)

Znaleziono dowody na obecność lodowców na Ziemi w najbardziej "cieplarnianych" momentach jej historii, ok. 91 mln lat temu - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców na łamach "Science".
Brytyjscy naukowcy odkryli w kostarykańskim parku narodowym La Amistad trzy nowe gatunki salamander. Naukowcy z London's Natural History Museum odbyli trzy wyprawy badawcze do Ameryki Środkowej.
Największa starożytna waza z brązu, jaką kiedykolwiek odnaleziono, została odkryta przypadkowo w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet. Naczynie zostało odnalezione na piaszczystym brzegu rzeki Weishui w pobliżu miasta Huangcai, w regionie Ningxiang w środkowo-chińskiej prowincji Hunan.
Rozmawiający przez telefony komórkowe kierowcy jeżdżą wolniej i rzadziej zmieniają pas, co utrudnia innym jazdę - informuje serwis "EurekAlert". Badania nad wpływem telefonów komórkowych na ruch na autostradach przeprowadzili naukowcy z University of Utah, posługując się realistycznymi symulatorami samochodów.
Kopalne, europejskie niedźwiedzie jaskiniowe nie były łagodnymi roślinożercami, za jakie je dotąd uważano. Nie gardziły mięsem, a w poszukiwaniach pokarmu współzawodniczyły z innymi, współczesnymi im, dużymi mięsożercami - informuje "Proceedings of the National Academy of Science" na swojej stronie internetowej.
Astronomowie z uniwersytetów Rutgers i Penn State odkryli odległe galaktyki, które są przodkami galaktyk spiralnych, takich jak nasza Droga Mleczna. Informacje o odkryciu zostały zaprezentowane podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbywa się właśnie w Austin, w stanie Teksas.
Rok Pauliński, czyli obchody jubileuszu 700-lecia zakonu paulinów, rozpoczną się we wtorek na Jasnej Górze w Częstochowie i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. 15 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika - patrona zakonu.
Władze Paryża wpadły na pomysł, jak walczyć z plagą naturalnych choinek porzucanych masowo zaraz po świętach na ulicach stolicy Francji: bożonarodzeniowe drzewka będą wykorzystywane jako kompost w miejskich parkach.
Jeden z gatunków motyli zmusza mrówki do wychowywania własnego potomstwa. Uzyskuje to, maskując swoje młode wonią, jaką wydają mrówki - informuje najnowsze "Science". Motyle z gatunku Maculinea Alcon "oszukują" mrówki i wykorzystują je do wychowywania swoich gąsienic, zamiast mrówczych larw.
Archeolodzy odkryli w północno-wschodnim Kirgistanie pozostałości cywilizacji sprzed 2500 lat, niegdyś zatopione wodami Jeziora Issyk-Kul - donosi serwis internetowy Daily India.
Niemal pół miliona lat temu na tropikalnym wybrzeżu południowych Chin pandy współzawodniczyły o siedlisko i pokarm z największymi znanymi małpami, gigantopitekami. O nowych badaniach skamieniałości informuje serwis "National geographic".
Sklonowana świnia, którą zmieniono genetycznie w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.
Chińscy konsumenci zużywają za dużo toreb, które ponadto nie są we właściwy sposób utylizowane i w rezultacie marnowana jest cenna ropa naftowa oraz zaśmieca się kraj - uznał rząd w oświadczeniu umieszczonym na swojej stronie internetowej (www.gov.cn).
Zdaniem fińskich ornitologów coraz więcej gatunków ptaków zamieszkujących Finlandię zmienia swe obyczaje i decyduje się na zimowanie w tym kraju.
Ceramika, nawet ta najbardziej prymitywna, doskonale oczyszcza wodę z biologicznych zanieczyszczeń, a wzbogacona powłoka wykonana ze srebra zabija 100 procent bakterii Escherichia coli zawartych w filtrowanej wodzie - donosi "Environmental Science & Technology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności