
W czasie ostatniej epoki lodowcowej neandertalczycy najprawdopodobniej pozamarzali na śmierć. Nagłe zmiany klimatu zaskoczyły ich zupełnie nieprzygotowanych do wykonywania ciepłych okryć - czytamy w serwisie "News In Science".

Cztery lata temu - 3 i 24 stycznia 2004 roku - wylądowały na Marsie dwa amerykańskie łaziki Spirit i Opportunity. Miały pracować trzy miesiące, a działają do dziś.

Gwałtowne ocieplenie Arktyki można częściowo tłumaczyć napływem energii od równika ku biegunowi północnemu - twierdzą naukowcy na łamach pisma "Nature".

Podstawy niezbędne do umiejętności śmiechu mogły się pojawić u kopalnych zwierząt naczelnych, które dały początek zarówno ludziom, jak i współczesnym małpom - wynika z najnowszych badań.

Woda gruntowa w okolicach Kairu podchodzi coraz bliżej fundamentów, kolumn i ścian starożytnych zabytków. Grozi to uszkodzeniem ich struktury - ostrzegają miejscowi naukowcy i inżynierowie.

Na niemal 80 proc. powierzchni Ziemi gwałtownie ubyło dużych ssaków, np. tygrysów, bizonów, łosi i wilków. Jest to efekt działań ludzi - alarmują autorzy najnowszych badań.

Zestawienie wydarzeń z dziedziny badań kosmosu oraz astronomii, które wydarzyły się w roku 2007. Od spektakularnych zjawisk na niebie, poprzez starty sond, badania Marsa i Księżyca, po odkrycia planet pozasłonecznych.

Rosyjscy ekologowie twierdzą, że rząd ignoruje ich niepokoje o stan przyrody na terenach, gdzie mają powstać obiekty zimowych igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi.

Dzięki dwóm "nosom" larwy much lepiej orientują się w położeniu źródła zapachu - informuje "Nature Neuroscience". Podobnie jak dwoje oczu pozwala lepiej orientować się przestrzeni, a para uszu - umiejscowić źródło dźwięku, tak dwa narządy węchu łatwiej lokalizują zapachy - wynika z badań naukowców z Rockefeller University.

Rzymscy legioniści naprawiali elementy swojego uzbrojenia za pomocą super kleju, który trzyma nawet po 2 tys. lat. O wynikach analiz niemieckich ekspertów informuje serwis "Discovery news".

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oznajmiła , że lot promu Atlantis na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dwukrotnie odwołany w grudniu, nie dojdzie do skutku przed 24 stycznia.

Na Śląsku mogą powstać ośrodki rekreacyjno-sportowe, których atrakcją będą wody geotermalne - stwierdzili eksperci Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) pod kierunkiem dr Eleonory Solik-Heliasz.

Samce makaków odpłacają zabiegami pielęgnacyjnymi za prawo do seksu z samicami, których futro właśnie wyczyściły - informują serwis "News in science" i "Discovery News".

Meksykańscy archeolodzy odkryli w centralnej części miasta Meksyk ruiny azteckiej piramidy sprzed ponad 800 lat - donosi serwis internetowy YahooXtra News. Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na dawnym obszarze indiańskiego miasta-państwa Tlatelolco, w miejscu którego znajduje się obecnie plac Trzech Kultur w Meksyku.

Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow znaleźli sposób aby diody LED były jaśniejsze i zużywały mniej prądu niż obecne na rynku żarówki energooszczędne. Dzięki temu mogą służyć one jako oświetlenie, również w domach.