Świat nauki (archiwalne artykuły)

Analizy laboratoryjne fragmentu płótna oraz kości z francuskiego muzeum w Chinon wykluczyły hipotezę, że mogą to być szczątki słynnej Joanny d'Arc. Od początku XX w. wielu historyków wskazywało na depozyt przechowywany w muzeum we francuskim Chinon, miasteczku ok. 250 km
na południowy-zachód od Paryża, jako prawdopodobne szczątki Joanny d'Arc, słynnej bohaterki narodowej Francji z czasów wojny stuletniej.
Pałac w Wersalu ogłosił, że zamierza sprzedawać perfumy, wzorowane na pachnidle królowej Marii Antoniny, ściętej w czasie rewolucji francuskiej. Zapach odtworzono na podstawie odnalezionej przez historyków 18-wiecznej receptury.
Mija 15. rocznica zawarcia porozumienia białowieskiego, w którym liderzy trzech słowiańskich republik radzieckich porozumieli się w sprawie likwidacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckiego i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw.
Fragmenty brytyjskiego samolotu typu Halifax JP-276A zestrzelonego przez hitlerowski myśliwiec w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie) w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku odnaleźli pod ziemią i wydobyli historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wielcy lutnicy, m.in. Antonio Stradivari, preparowali chemicznie drewno, z którego wykonywali instrumenty. W ten sposób konserwowali je i poprawiali jakość dźwięku. Potwierdziły to badania opublikowane w "Nature".
Szczątki 224 żołnierzy Wielkiej Armii cesarza Napoleona, poległych nad Berezyną podczas odwrotu spod Moskwy w listopadzie 1812 roku, zostały uroczyście pochowane w pobliżu Borysowa na Białorusi.
Fińskie władze wojskowe postanowiły po ponad 60 latach odtajnić kolekcję wojennych zdjęć wykonanych w latach 1939-1945. Informuje o tym helsiński dziennik "Helsingin Sanomat".
Przeprowadzone ostatnio badania stali damasceńskiej pod mikroskopem elektronowym wykazały, że na jej mikrostrukturę składają się również nanoelementy, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości tego materiału.
Dostępna od kilku dni na brytyjskim rynku czytelniczym nowa książka profesora Normana Daviesa "Europe at War 1939-1945" (Europa na wojnie 1939-1945) stara się podważyć mity na temat II wojny światowej, rozpowszechniane przez kinematografię, beletrystykę i programy nauczania szkolnego.
Wybuch I wojny światowej i konflikt pomiędzy zaborcami - Niemcami i Austro-Węgrami a Rosją - oraz aktywny udział Polaków w działaniach dyplomatycznych i zbrojnych w tym okresie umożliwiły po 123 latach niewoli odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. W sobotę mija 88 lat od przejęcia władzy wojskowej w kraju przez Józefa Piłsudskiego.
Belgia świętowała 175-lecie ustanowienia monarchii - objęcia tronu przez pierwszego króla Belgów Leopolda I. W katolickiej katedrze w Brukseli, w obecności rodziny królewskiej i premiera Guy Verhofstadta, odbyło się okolicznościowe nabożeństwo.
Na terenie Polski znajduje się ok. 3 tys. drewnianych obiektów sakralnych, w tym ponad 1700 kościołów, które są perłami kultury sakralnej w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie kierownik Działu Konserwacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Janusz Mróz.
Germańscy najeźdźcy tworzyli w średniowiecznej Brytanii uprzywilejowaną klasę panującą, ściśle odseparowaną od zromanizowanej ludności celtyckiej - wskazuje analiza puli genów współczesnych Brytyjczyków.
Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, nie miał pojęcia o rządzeniu i stosował okrutne metody wobec tubylców i osadników - wynika z dokumentu odkrytego i zbadanego ostatnio w Hiszpanii.
Wrocławska Hala Stulecia (Hala Ludowa) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisu dokonano podczas odbywającego się w Wilnie posiedzenia Komitetu UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności