Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opublikowano kolejne, nieznane dotąd listy Alberta Einsteina, ujawniające szczegóły z jego życia prywatnego. Fizyk wspomina w nich o sześciu przyjaciółkach i tłumaczy żonie, że przytłaczają go one "niechcianym" uczuciem.
Ogromna twórczość Erazma z Rotterdamu, to przede wszystkim twórczość chrześcijańskiego humanisty,
krytykująca zastany stan umysłowości i życia chrześcijan, postulująca nie tylko powrót do Biblii, ale i do najcenniejszych z chrześcijańskiego punktu widzenia elementów dziedzictwa starożytności klasycznej - mówi poglądach wielkiego myśliciela prof. Juliusz Domański, filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego i historyk filozofii z Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Mongolia świętowała we wtorek 800. rocznicę potęgi Czyngis-chana, twórcy imperium mongolskiego - rozciągającego się od dzisiejszych zachodnich granic Rosji po Koreę najbardziej rozległego państwa w historii świata.
Tymczasowe wystawy poświęcone starożytnej kuchni greckiej zostały zorganizowane przez greckie
Ministerstwo Kultury z okazji trwających od sierpnia do listopada obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Rankiem 17 września 1939 roku w czasie trwających walk z wojskami niemieckimi zauważono na całej granicy wschodniej ruchy wojsk sowieckich. Bez wypowiedzenia wojny ZSRR napadło na Polskę.
Testy DNA, wykonane na szczątkach ekshumowanych z domniemanego grobu generała Kazimierza Pułaskiego, nie potwierdziły jego autentyczności. Od lat historycy amerykańscy próbują ustalić prawdziwe miejsce pochówku tego polskiego i amerykańskiego bohatera.
Pojawiły się nowe doniesienia podważające autentyczność Całunu Turyńskiego - informuje serwis Discovery News. Na zlecenie jednej z francuskich gazet, przeprowadzono kolejny eksperyment, polegający na wykonaniu kopii całunu.
Licząca kilka tysięcy lat tradycja hodowli pszczół bezżądłowych na Półwyspie Jukatan prawdopodobnie zaniknie w najbliższych latach. Techniki hodowli i pozyskiwania miodu, udoskonalone w kulturze Majów, przegrywają z dewastacją środowiska i zmianami kulturowymi - informuje serwis "Live Science".
Wiele budynków, które przetrwały na Gamla Stan sztokholmskim Starym Mieście pochodzi z XV w. Na podstawie dokumentów przechowywanych w miejskich archiwach dotychczas datowano je na wiek XVIII - informuje szwedzki serwis internetowy "The Local".
Herbert Smith miał 15 lat, gdy w grudniu 1941 r. Japończycy zaatakowali Pearl Harbour. Starszy brat John był już w wojsku i Herbert chciał do niego dołączyć. Jak wielu ochotników, przy zgłaszaniu się do armii skłamał mówiąc, że ma lat 17.
Mam zaufanie do historyków Instytutu Pamięci Narodowej - tak doradca prezesa IPN Antoni Dudek mówi o publikacji "Wprost", który twierdzi, że słynny poeta był "cennym informatorem" SB. Z ustaleń historyków IPN wynika tymczasem, że Herbert nie był agentem, choć spotykał się z esbekami.
Autorem najstarszego zachowanego listu miłosnego napisanego prozą po polsku jest Marcin z Międzyrzecza, sekretarz biskupa poznańskiego Stanisława Ciołka. List pochodzi z XV wieku.
Odkryto pomieszczenie, w którym Leonardo da Vinci mógł zacząć pracę nad jednym z jego najsłynniejszych dzieł, "Moną Lisą" - czytamy w serwisie "News in Science".
Szekspir mógł chorować na syfilis - to najnowsza hipoteza amerykańskiego naukowca. Łysina poety i problemy zdrowotne były skutkami zatrucia organizmu rtęcią, używaną w leczeniu tej choroby - informuje serwis "News in Science". Zatrucie rtęcią tłumaczyłoby wiele problemów zdrowotnych dramaturga, tj. drżenie ciała czy stany wzburzenia, ale także wycofanie się z życia towarzyskiego i "niemoc twórczą" - twierdzi dr John Ross z amerykańskiego Tufts University.
Tradycję produkcji średniowiecznego piwa podjęli po 500 latach przerwy zakonnicy z angielskiej katedry Canterbury. Produkcja napoju opiera się na procedurze wypracowanej przez zakonników w XII w. - informuje serwis internetowy "BBC News".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności