Świat nauki (archiwalne artykuły)

Astronomowie z Instytutu SRON w Utrechcie analizujący dane dostarczone przez orbitalne obserwatorium rentgenowskie XMM - Newton odkryli nową gigantyczną gromadę galaktyk, która ukryta jest poza znaną wcześniej gromadą galaktyk Abell 3128.
Kolejne rozszerzenie strefy Schengen nastąpi w nocy z 20 na 21 grudnia. Tym razem o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Oznacza to na razie zniesienie kontroli na przejściach granicznych.
W ramach walki ze zmianami klimatycznymi Komisja Europejska (KE) zaproponowała kary finansowe dla producentów aut, którzy od 2012 roku nie będą przestrzegać limitów emisji dwutlenku węgla przez produkowane przez siebie samochody.
Kurczenie się dzikich obszarów i niszczenie naturalnego środowiska w Indiach powoduje, że zagrożone wyginięciem tygrysy przenoszą się w wysokie góry, które nie są ich właściwym terytorium.
Irańscy archeolodzy odkryli ruiny osady sprzed około 2500 lat, pochodzącej z czasów panowania dynastii Achemenidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.
Amerykańska agencja do badań kosmicznych NASA zdecydowała o przedłużeniu misji Deep Impact i skierowaniu sondy w kierunku komety Hartleya. Tym razem sonda jednak nie będzie "strzelać" do komety, ale za to poszuka przy okazji planet pozasłonecznych.
19 grudnia 1982 r. Rada Państwa uchwaliła zawieszenie od 31 grudnia stanu wojennego. Ośrodki internowania miały zostać zlikwidowane, a osoby w nich przebywające uwolnione.
Wariant genu o nazwie ITPKC zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Kawasaki - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics".
Nowa technologia pozwala wytwarzać piwo przy niższym zużyciu energii i mniejszej emisji odpadów - informuje "New Scientist".
Dwa nieznane dotąd gatunki ssaków, szczur-olbrzym oraz miniaturowy opos, zostały odkryte w trudnodostępnych górach Foja w zachodniej części Nowej Gwinei, określanych jako "zagubiony raj" - informuje serwis internetowy New Scientist.
Czescy archeolodzy odkryli w Pradze pozostałości najstarszych miejskich umocnień obronnych z przełomu IX i X wieku - donosi serwis internetowy Prague Daily Monitor.
Nie wiadomo jakiego był koloru, ale był bardziej umięśniony, niż dotąd sądzono - chodzi o skamieniałość dinozaura, którą znaleziono kilka lat temu w Dakocie Północnej (USA). Naukowcy informują o wynikach badań tego unikalnego okazu.
Pierwsze chwile istnienia Wszechświata są przedmiotem badań naukowców z różnych dziedzin - fizyków, astronomów, kosmologów i filozofów. Interdyscyplinarne konferencje i dyskusje pozwalają na poszukiwanie nowych możliwych rozwiązań.
Jeden z wariantów genu DPP6 zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne, inaczej nazywane chorobą Lou Gehriga - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Niemal wszystkie rafy koralowe świata umrą do końca wieku, jeśli temperatury będą rosnąć w tempie przewidzianym przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności