Świat nauki (archiwalne artykuły)

Szalik antyspalinowy zaprezentowano we Włoszech. Składniki tkaniny, z której jest zrobiony, "odpychają" trucizny z ulicznego smogu. W takim szaliku można oddychać pełną piersią.
Choć wydaje się to niemożliwe, rośliny każdego dnia zatruwają naszą atmosferą metanem, który jest przez nie w naturalnych procesach wytwarzany! Odkrycie to radykalnie zmienia sposób postrzegania roślin, jako jedynych prawdziwych filtrów powietrza - "zielonych płuc Ziemi",donosi "Environmental Science and Technology".
Międzynarodowy zespół astronomów Sky Survey (SDSS-II) odkrył, że zewnętrzne obszary Drogi Mlecznej składają się z dwóch elementów, rotujących w przeciwnych kierunkach.
W grudniu 1981 roku nie było niebezpieczeństwa, że wojska Układu Warszawskiego zaatakują Polskę. "Dokumenty zebrane w publikacji IPN Przed i po 13 grudnia to potwierdzają" - uważa Andrzej Paczkowski.
Od dziesięciu tysięcy lat ewolucja naszego gatunku coraz bardziej przyspiesza. O genetycznych dowodach potwierdzających to zjawisko piszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Jelenie zmuszone "od dziecka" do ostrej konkurencji w walce o pożywienie szybciej się starzeją - informuje pismo "Current Biology".
Elektryczne składane skutery mogą rozwiązać problem tłoku na miejskich ulicach. Prace nad takim pojazdem prowadzą naukowcy z Massachusetts Institute of Technology's pod kierownictwem Ryana China. Skutery byłyby wypożyczane w najbardziej uczęszczanych miejscach publicznych.
Skamieliny rzadkiego olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy - podał szef zespołu paleontologów, którzy dokonali odkrycia. "Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym.
Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA zaakceptowała do dalszej realizacji misję kosmiczną Magnetospheric Multiscale (MMS), której celem będzie badanie pola magnetycznego. Pola magnetyczne są powszechne w kosmosie, a w wielu miejscach mogą one ulegać gwałtownym zmianom.
Genetyczny związek między schizofrenią a rakiem odkryli naukowcy amerykańscy. Ich zdaniem, pomoże to wyjaśnić dlaczego pacjenci ze schizofrenią rzadziej chorują na raka, mimo że częściej niż inni palą papierosy i gorzej się odżywiają.
Podziemne wody, wypompowywane z kopalń węgla kamiennego, mogą służyć do ogrzewania obiektów czy np. podgrzewania dróg na powierzchni - oceniają naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, którzy badali możliwość pozyskania energii z wód geotermalnych na Śląsku.
Największą pojedynczą przyczyną śmierci pand wielkich żyjących w naturze jest pewien pasożyt. Ponieważ pandy są bliskie wymarcia, pasożyt ten może się okazać gwoździem do trumny całego gatunku - informuje serwis "New Scientist".
Gitara elektryczna może stroić się sama. Pierwsze takie instrumenty już znajdą się w sprzedaży. Produkuje je firma Gibson, która ma nadzieję, że nowość przyjmie się na rynku. Szczególnie liczy na klientów w Japonii.
Na koniec obecnego roku i początek przyszłego nieboskłon szykuje dla nas stosunkowo jasną kometę 8P/Tuttle, którą już teraz można obserwować przez niewielkie teleskopy - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Szczodrość niektórych osób może być uwarunkowana genetycznie - informuje internetowa wersja pisma "Genes". Zespół doktora Ariela Knafo z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przeprowadził badania z udziałem 203 osób. Mogły one rozdawać pieniądze lub je zatrzymywać.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności