
Rozwód wywiera negatywny wpływ na środowisko - wynika z badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA.

Mózgi osób cierpiących na migrenę różnią się od mózgów osób bez tej dolegliwości - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Neurology". Różnice dotyczą grubości kory mózgu w obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie bodźców zmysłowych, w tym bólu.

Na duże ciałopalne cmentarzysko sprzed 3 tys. lat, nakryte kilkoma warstwami kamieni, natrafili archeolodzy w Cichowie koło Przasnysza. Od około X do VII w. przed Chr. użytkowała go ludność kultury łużyckiej. Niewiele brakowało a z nekropoli nie zostałby kamień na kamieniu - archeolodzy wygrali z czasem, przeprowadzając badania ratownicze.

Zabrudzone sadzą kominy, szyby oraz układy wydechowe samochodów, to już przeszłość dzięki nanotechnologicznemu materiałowi, którego aktywność katalityczna powoduje degradację sadzy w wysokiej temperaturze.

Michał Kusiak - student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego - odkrył kometę. Młody miłośnik astronomii znalazł nowy obiekt na zdjęciach pochodzących z orbitalnego obserwatorium słonecznego SOHO. Informacja o jego odkryciu znalazła się już na stronach internetowych Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Mysz odporną na nowotwory złośliwe, nawet te najbardziej agresywne typy, wyhodowali naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Rybacy łowiący dorsza na Morzu Północnym muszą się liczyć w przyszłym roku z ograniczeniami połowów nawet o jedną czwartą - poinformowało PAP w komunikacie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Rośliny, które rosną w takich samych warunkach, jak ich "matki", wykazują dużo lepszą kondycję w porównaniu z roślinami uprawianymi w odmiennym środowisku. Na przystosowanie się do nowych warunków potrzebują jednego pokolenia - dowodzi badaczka z University of Virginia na łamach najnowszego "Science".

Zespół rosyjskich archeologów odkrył w Egipcie starożytny grobowiec rodzinny, a w nim trzy doskonale zachowane mumie sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy RIA Novosti. Odkrycia dokonano na stanowisku w oazie Al-Fayyum na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie.

Kolorowy aparat roentgenowski, będący w stanie rozpoznać strukturę i kształt próbki, został stworzony przez naukowców z Wielkiej Brytanii - informuje New Scientist. Nowa technika może okazać się znacznie lepsza w rozpoznawaniu przemycanych towarów i chorej ludzkiej tkanki.

W piątek 23 listopada europejska sonda Mars Express po raz 5000 okrążyła Marsa. Aby osiągnąć taki wynik potrzebowała prawie czterech lat. Tanja Zegers, koordynator operacji naukowych misji, poinformowała, że w okresie od 18 listopada do 16 grudnia planowane jest pięciokrotne odpalenie silników w celu dokonania niewielkich poprawek orbity sondy.

100 lat temu, 28 listopada 1907 roku zmarł Stanisław Wyspiański - dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W chwili śmierci miał zaledwie 38 lat. W 2007 r. obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Rok Wyspiańskiego.

Dwa warianty jednego genu, które występują u niemal połowy ludzi na świecie, mogą chronić przed rozwojem różnych nowotworów złośliwych - wynika z najnowszych badań włosko-brytyjskich, o których informuje pismo "Oncogene".

Na całym świecie posadzono w 2007 r. ponad miliard drzew, przekraczając tym samym cel wyznaczony w ubiegłym roku przez ONZ, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Największe projekty zalesiania zrealizowano w Etiopii i Meksyku - powiadomiła oenzetowska agenda ds. ochrony środowiska (UNEP).

Małe roboty umieszczone w stadzie karaluchów są w stanie wpływać na ich grupowe decyzje. Pod wpływem swoich sztucznych pobratymców karaluchy zaczynają bowiem wybierać jaśniejsze kryjówki, których normalnie unikają - piszą naukowcy z Belgii, Francji i Szwajcarii na łamach tygodnika "Science".