
Samce goryli są dużo większe od samic, ponieważ rosną nawet po osiągnięciu wieku dorosłego. Podobnie było u naszych praprzodków z gatunku Paranthropus robustus - informują paleontolodzy na łamach najnowszego "Science".

Dziewczynki, które doświadczają mało ciepła rodzinnego, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców i są świadkami konfliktów między ojcem i matką wcześniej przechodzą dojrzewanie płciowe, a przez to są narażone na wiele problemów zdrowotnych i psychicznych w przyszłości - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "Child Development".

Chińscy archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na starożytnym cmentarzu sprzed około 1500 lat odkrytym w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.

Kometa 17P/Holmes intryguje astronomów od końca października, kiedy to zaobserwowano wybuch jasności tego obiektu, największy w historii badań nad kometami. Okazji do zbadania tak ciekawego obiektu nie omijają polscy astronomowie.

28 listopada 1942 roku na ulicy koło Dworca Zachodniego w Warszawie znaleziono zwłoki Marcelego Nowotki, działacza komunistycznego i krwawego szefa "rewkomu", a potem pierwszego przywódcy Polskiej Partii Robotniczej. Okoliczności jego śmierci nigdy nie zostały do końca wyjaśnione. W tym roku mija 65 lat od tamtych wydarzeń.

Rzeki i jeziora północnej Europy i Ameryki, których woda stała się brunatna, powracają do bardziej naturalnego stanu, podobnie jak w okresie przedindustrialnym. Oznaką tego jest brązowienie ich wód.

Jedna z tropikalnych ryb, która żyje na bagnach namorzynowych Ameryk, jest w stanie przetrwać bez wody kilka miesięcy. Przypomina pod tym względem zwierzęta, które miliony lat temu przystosowywały się do życia na lądzie.

Relikty wioski sprzed 4-5 tys. lat odkryli archeolodzy w Kownacicy niedaleko Garwolina (woj. mazowieckie). "Prawdopodobnie mieszkańcy przebadanej osady należeli do jednych z pierwszych rolników w tym regionie" - przypuszcza Sławomir Sałaciński, badacz stanowiska, starszy kustosz w Dziale Epoki Kamienia Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Z zaawansowanej technologii mobilnej, czyli m.in. smartphonów, iPodów czy laptopów, korzysta 30 proc. polskich menedżerów, wobec 17 proc. kadry menedżerskiej w USA, Wielkiej Brytanii i Australii - wynika z najnowszych badań firmy Avaya.

W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała zdjęcia Ziemi wykonane przez sondę Rosetta podczas przelotu koło naszej planety w dniu 13 listopada.

Cumujący przy Skwerze Kościuszki w Gdyni okręt-muzeum ORP "Błyskawica" otrzymał odznaczenie międzynarodowego stowarzyszenia "The World Ship Trust".

61 proc. Polaków jest przychylnych budowie w naszym kraju elektrowni atomowej, a 29 proc. jest przeciw - wynika z sondażu, zaprezentowanego na konferencji "Wpływ energetyki jądrowej na środowisko i mieszkańców Polski".

Przebywający w Japonii duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama ostrzegł, że dynamicznie rozwijany chiński przemysł zagraża kruchej równowadze ekologicznej Tybetu a trwająca dewastacja środowiska tej krainy może bezpośrednio dotknąć setki milionów ludzi.

Kapucynki "strajkowały" odmawiając współpracy z naukowcami, gdy widziały, że inne zwierzęta, wykonujące takie same czynności, były hojniej nagradzane - czytamy w internetowym serwisie "National Geographic".