Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy zidentyfikowali najmniejszego węża na świecie. Cienki jak spaghetti wężyk, długości około 10 cm, zamieszkuje pod kamieniami na karaibskiej wyspie Barbados.
Płynne paliwo uzyskiwane z glonów (algi) o identycznym składzie chemicznym, co ropa, ale nie przyczyniające się do zmian klimatu, jest lepszym rozwiązaniem dla niedoboru energii niż biopaliwa - pisze piątkowy "The Guardian" wskazując na pionierskie prace firmy Sapphire Energy z San Diego w USA.
Dzięki specjalnej trzyczęściowej komorze ciśnieniowej udało się zachować przy życiu rybę, wydobytą z głębokości ponad 2 kilometrów - informuje pismo Deep-Sea Research.
Jeśli chodzi o inteligencję, trzeba wreszcie oddać mułom sprawiedliwość: te mieszańce klaczy i osłów okazują się być bystrzejsze od przedstawicieli ras swych rodziców.
Żyjące na wolności orangutany stosują naturalny środek roślinny o działaniu przeciwzapalnym - informuje "New Scientist". Zajmująca się badaniem małp naczelnych Helen Morrogh-Bernard z University of Cambridge obserwowała wolno żyjące na Borneo orangutany (Pongo pygmaeus) w lesie Sabangau Peat w regionie Środkowego Kalimantanu.
Modliszka znana jest przede wszystkim z tego, że niezbyt dobrze traktuje swoich partnerów. Jednak mało kto wie, skąd wzięła się jej nazwa i jakie przesądy dotyczą tego owada. Czy zawsze "miłość" modliszek kończy się zgubą samca?
Niektóre gatunki ryb, które zmieniają płeć pod wpływem temperatury, mogą mieć trudności z przystosowaniem się, jeżeli nastąpi ocieplenie klimatu - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Samotny żółw George z wysp Galapagos, uważany za jedynego przedstawiciela swojego gatunku, może niebawem zostać ojcem. George z wyspy Pinta, należący do gatunku Geochelone abingdoni, mieszka w ośrodku Charles Darwin Foundation, które prowadzi badania na wyspach Galapagos. Ostatnio jego opiekunowie zauważyli, że zaczął "dziwnie się zachowywać".
Zwłoki 30 krokodyli ze stwardniałymi, tłustymi złogami w ogonach stanowią nie lada zagadkę dla pracowników południowoafrykańskiego Parku Narodowego Krugera.
Badania genetyczne dowiodły, że nie tylko wzrok i słuch, ale również węch odgrywa w życiu ptaków ważną rolę. Wyniki swoich badań naukowcy z Niemiec i Nowej Zelandii publikują na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Niezwykle mocne szczęki morskiego robaka mogą być inspiracją dla wytworzenia wielokrotnie wytrzymalszych polimerów - informuje "New Scientist".
Odgłosy, jakimi od setek milionów lat posługują się ryby, mogły dać początek ludzkiej mowie - informuje "Science". Ryby z rodziny batrachowatych, takie jak ropusznik świszczący (Opsanus beta) czy ropusznik świecący (Porichthys notatus) posługują się dźwiękami o niskiej częstotliwości - warczeniem i mruczeniem, gdy bronią terytorium albo chcą przywabić partnera.
Trzmiele, które czują się niezdrowo, podobnie, jak ludzie, gorzej się uczą i zapamiętują, zaobserwowali badacze brytyjscy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Biology Letters".
Beztroski spokój plażowiczów na francuskim Lazurowym Wybrzeżu zakłócają tego lata meduzy. W ostatnich dniach służby ratunkowe już ponad 500 razy udzieliły pomocy kąpiącym się zaatakowanym przez te żyjątka.
Popełniają niemal wszystkie grzechy - piją, obżerają się, kopulują bez umiaru, niszczą, rabują, ranią, torturują, zakażają, mordują. Przywary i skłonności, które w naszym świecie zepchnęłyby delikwentów na margines społeczny, wśród owadów i stawonogów są normą. Te stworzenia, równie często piękne, jak odrażające, fascynują nie tylko naukowców. Jakie mroczne tajemnice kryje entomologia?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności