Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ponad tysiąc przydomowych oczyszczalni ścieków zbudują polskie i litewskie przygraniczne gminy, by chronić środowisko zlewiska rzeki Niemna i okolicznych jezior. Projekt ma kosztować 4,5 mln euro.
Rząd brytyjski zainicjował w środę nowy etap rozwoju energii odnawialnej, otwierając przetarg na budowę do 2020 r. przybrzeżnych turbin wiatrowych o mocy do 25 gigawatów, czyli trzykrotnie przewyższającej moc obecnie budowanej sieci.
Prace nad projektem budowy mostu, który połączy Afrykę z Półwyspem Arabskim nad Morzem Czerwonym, oraz dwóch miast w Dżibuti i Jemenie zaczną się w przyszłym roku. Realizować je chce firma należąca do rodziny bin Ladenów, zamieszkałej w Arabii Saudyjskiej.
Niemal co piąte kąpielisko nadmorskie w Polsce nie spełnia unijnych norm czystości wody - wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej, który ma być wskazówką dla urlopowiczów przed rozpoczęciem sezonu letniego.
Najtańsza energia, to ta, która nie została zużyta - mówił w Sejmie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, informując o bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji źródeł energii.
Wobec coraz większych kontrowersji, jakie budzą biopaliwa, zostały one wycofane z użytku przez flamandzkie przedsiębiorstwo transportu publicznego De Lijn w północnej części Belgii - podał belgijski dziennik "De Morgen".
Norweski koncern energetyczny StatoilHydro zapowiedział budowę pierwszej na świecie pływającej elektrowni wiatrowej. Ma ona rozpocząć pracę jesienią 2009 r.
Diabłu tasmańskiemu, występującemu jedynie na Tasmanii mięsożernemu torbaczowi, grozi wyginięcie, ze względu na nękający ten gatunek zakaźny rak pyska - powiadomiły lokalne władze.
Rząd Australii zapowiedział, że wznowi wybijanie 400 kangurów szarych, zawieszone w kwietniu po protestach grup ekologicznych, do których przyłączył się Paul McCartney.
Budowa elektrowni wiatrowych oraz biogazowni jest szansą na zwiększenie udziału energii odnawialnej w polskim systemie energetycznym - oceniają konsultanci firmy doradczej Deloitte.
Carrefour Polska od 5 czerwca wycofa ze swoich sklepów bezpłatne torby foliowe, rozdawane przy kasach. Klientom zaproponuje w zamian torby płatne - wielokrotnego użytku oraz ulegające biodegradacji.
Żyjące w Chinach żaby wabią swoich partnerów wydając odgłosy godowe w częstotliwości ultradźwiękowej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Za 69 dni Neapolowi i jego okolicom grozi katastrofa sanitarna w związku z kryzysem, spowodowanym przez tony niewywożonych śmieci - alarmuje "La Repubblica".
Do końca roku będą wyznaczone wszystkie obszary chronione Natura 2000 w Polsce. Ich lista zostanie przekazana Komisji Europejskiej - poinformował na konferencji minister środowiska Maciej Nowicki.
Podlascy ekolodzy i leśnicy spierają się o to, czy słusznie na terenie rezerwatu przyrody w Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) wycięto prawie 200 stuletnich dębów zaatakowanych przez szkodnika - chrząszcza opiętka dwuplamkowego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności