Świat nauki (archiwalne artykuły)

Obecność (na powierzchni Marsa) skał zawierających węglan magnezu, odkrytych niedawno przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter sugeruje, iż w przeszłości na Czerwonej Planecie istniały warunki pozwalające na powstanie życia podobnego do ziemskiego, donosi "Science".
Najbliższe tygodnie to doskonały czas do podziwiania planety Wenus, która jest trzecim pod względem jasności obiektem na naszym niebie - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Merkury i Wenus to planety wewnętrzne. Ich nazwa wskazuje na to, że krążą wewnątrz orbity Ziemi, a przez to, na sferze niebieskiej, zawsze znajdują się stosunkowo blisko Słońca.
Wszystko wskazuje na to, że w 2009 roku Ziemi nie grożą żadne kataklizmy kosmiczne - powiedział dyrektor Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk Borys Szustow.
Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Hasłem przewodnim całego wydarzenia jest "Odkryj swój Wszechświat!". Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 (MRA 2009) został zaproponowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, poparty przez UNESCO oraz formalnie przegłosowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ
Według japońskich naukowców, życie na Ziemi mogło zostać zasiane przez uderzające w naszą planetę meteoryty! Jak wynika z przeprowadzonych symulacji warunków, jakie powstają podczas uderzenia kosmicznej skały w powierzchnię Ziemi, w trakcie bombardowania planety meteorytami powstają liczne związki organiczne, w tym aminokwasy - określane jako cegiełki życia, donosi "Nature Geoscience".
Indyjska sonda badająca Księżyc wykryła minerały znajdujące się na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Są to minerały zawierające żelazo.
W ubiegłym roku polscy poszukiwacze komet odkryli w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" łącznie 35 nowych obiektów. Oznacza to, że grupa miłośników astronomii z naszego kraju zajęła w tej prawdziwie globalnej rywalizacji drugie miejsce.
7 stycznia wieczorem dojdzie do pierwszego w tym roku zakrycia Plejad przez Księżyc - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.
Europejska sonda Venus Express bada planetę Wenus. Wykonane przez nią obserwacje wskazują, że z atmosfery Wenus wodór ucieka w przestrzeń kosmiczną. Być może to jedna z przyczyn występowania tylko niewielkich ilości wody na tej planecie.
Astronomowie zaobserwowali występującą najdalej od Ziemi wodę. Znajduje się ona w galaktyce odległej o 11 miliardów lat świetlnych.
W najbliższą niedzielę Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Rosja pomyślnie umieściła w czwartek na orbicie wokółziemskiej trzy kolejne satelity kosmicznego systemu nawigacyjnego GŁONASS - podały rosyjskie władze wojskowe.
"W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także bardzo jasna Wenus" - rozważa dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, że Wszechświat nie tylko się rozszerza - o czym wiedziano wcześniej - ale że "pęcznienie" przyspiesza. Dzięki niemu stało się wiadome, że występowanie czarnych dziur w centrach galaktyk jest zjawiskiem powszechnym.
Wśród najnowszych zdjęć wykonanych przez sondę Cassini można znaleźć trzy niezwykłe fotografie ukazujące system pierścieni Saturna oraz satelity gazowego olbrzyma.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności