Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a naukowcom udało się znaleźć dwutlenek węgla występujący w atmosferze planety okrążającej inną gwiazdę. W pewnych okolicznościach dwutlenek węgla może mieć związek z procesami biologicznymi.
Ziemia znajduje się obecnie w płaszczyźnie pierścieni Saturna, przez co są one dla nas praktycznie niewidoczne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com
W piątek, 5 grudnia zakończyła się kolejna kampania poszukiwania asteroid, w której brali udział uczniowie z polskich szkół.
Astronomowie znaleźli dowód obserwacyjny na to, że brązowe karły formują się w taki sam sposób jak gwiazdy. Smithsonian's Submillimeter Array (SMA) wykryto cząsteczki tlenu węgla wystrzeliwane z obiektu oznaczonego jako ISO-Oph 102.
Troje studentów z Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę. Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny OGLE.
Projekt ASTRONET, który skupia instytucje naukowe zajmujące się astronomią na Starym Kontynencie, przygotował publikację opisującą plan dla europejskich badań kosmosu na najbliższe dekady.
Automatyczny detektor zbudowany przez polskich naukowców pracujących w zespole "Pi of thy Sky" zaobserwował gwiazdę wybuchową - nową klasyczną. Zjawisko wychwycił algorytm do identyfikacji nowych obiektów na niebie, a odkrycie zostało już potwierdzone przez niezależne obserwacje.
W listopadzie liczba polskich komet okrytych w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" urosła do 40. Najnowsze obiekty odnaleźli miłośnicy astronomii - Arkadiusza Kubczaka z Piotrkowa Trybunalskiego i Eryk Banach z miejscowości Krapkowice koło Opola.
Nowy model roju Leonidów, uwzględniający już tegoroczne obserwacje, wskazuje, że w listopadzie 2009 roku może nas czekać aktywność sięgająca nawet 500 meteorów na godzinę - informują listy dyskusyjne International Meteor Organization (IMO).
Torba z narzędziami, zgubiona w kosmosie przez amerykańską astronautkę, krąży wokół naszej planety i można ją z Ziemi zobaczyć.
Wenus i Jowisz, dwie najjaśniejsze planety, świecą teraz obok siebie na wieczornym niebie. Wieczorem 1 grudnia dołączy do nich jeszcze Księżyc, który zakryje Wenus - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Rój Leonidów, w tym roku, wyjątkowo dopisał popisując się aktywnością sięgającą prawie stu meteorów na godzinę - informują strony internetowe International Meteor Organization (IMO). Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada.
Astronauci z promu kosmicznego Endeavour po raz trzeci wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną, aby naprawić wysięgniki paneli słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Dziesięć lat temu, 20 listopada roku 1998, na orbitę okołoziemską wystrzelono pierwszą część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. skrót ISS).
Wahadłowiec Endeavour z załogą liczącą siedmiu astronautów przybił do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około północy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.