Świat nauki (archiwalne artykuły)

Astronomowie odkryli 5 planetę okrążającą podobną do Słońca gwiazdę 55 Cancri, odległą od Ziemi o 41 lat świetlnych i znajdującą się w konstelacji Raka.
W polskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie oraz w podlondyńskiej bazie lotniczej RAF-u w Northolt uroczyście pożegnano w czwartek generała brygady, pilota Tadeusza Andersza, zmarłego 29 października w wieku 88 lat w swoim mieszkaniu w brytyjskiej stolicy.
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że udało im się sklonować zarodki rezusa z komórek dorosłej małpy i pozyskać z nich komórki macierzyste, dające początek różnym tkankom. Jeśli informacja zostanie potwierdzona, sukces ten może się okazać przełomem w badaniach nad klonowaniem zarodków ludzkich i nad zarodkowymi komórkami macierzystymi.
Najostrzejsze na świecie papryczki chili odkryli naukowcy z amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Syryjscy naukowcy odkryli w starożytnym mieście Palmyra w środkowej Syrii cmentarz pochodzący sprzed prawie 2000 lat - donosi serwis internetowy Prawda.
Przodkowie pierwszych mieszkańców Ameryki opuścili Syberię 30 tys. lat temu, ale w głąb kontynentu amerykańskiego ich potomkowie wkroczyli dopiero 15 tys. lat temu - dowodzą badania genetyczne opublikowane na łamach "Public Library of Science".
O ile nic złego nie stanie się podczas trwającego niemal dwa lata lotu w przestrzeni kosmicznej, w 2015 roku, w powierzchnię Marsa wgryzie się próbnik ExoMars, szukający śladów życia na Czerwonej Planecie.
25 lat temu, 10 listopada 1982 r. w wieku 76 lat zmarł w Moskwie Leonid Breżniew - sekretarz generalny KC KPZR i przewodniczący Rady Najwyższej ZSRR.
Dieta bogata w cukry proste, w tym glukozę oraz fruktozę może prowadzić do wyłączenia genu, który reguluje poziom aktywnych hormonów płciowych w organizmie - zaobserwowali naukowcy kanadyjscy.
Nowozelandzcy naukowcy odkryli środek, który może pomóc w walce z grzybem wyniszczającym żaby na całym świecie. Okazał się nim znany od lat "ludzki" antybiotyk - chloramfenikol.
Po wielu latach poszukiwań archeologom udało się zlokalizować miejsce gdzie około 400 lat temu stała rezydencja oraz folwark Sapiehów - magnackiego rodu.
Specjaliści z francuskiego Lumiere Technology dokonali zabiegu wirtualnego oczyszczenia obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Z komputerowej rekonstrukcji wynika, że pierwotnie dama miała inne tło, zamiast czarnego - niebieskie, dające efekt głębi za postacią.
Wyobraźmy sobie, że z naszej planety ginie 95 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Coś takiego wydarzyło się 250 mln lat, w okresie permu. Było to największe z wielkich wymierań w historii Ziemi. Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Geology", odbywało się ono stopniowo, jego przyczyną nie mogła być zatem nagła katastrofa, taka jak uderzenie wielkiego meteorytu.
W tym roku przypada 50. rocznica lotu w kosmos pierwszego psa - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.
"Reżimy totalitarne wobec ludzi nauki. Uniwersytet Jagielloński. Sonderaktion Krakau - Zbrodnia Katyńska" - to tytuł wystawy plenerowej otwartej przed Ogrodem Botanicznym w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności