Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy zsekwencjonowali genom grzyba, który żyje na skórze głowy większości ludzi i powoduje łupież. Dzięki temu można będzie skuteczniej zwalczać tę przypadłość, jak i inne choroby skóry, wywoływane przez ten sam organizm.
Wyrąb indonezyjskich lasów tropikalnych i rabunkowa gospodarka leśna, prowadzona obecnie w tym kraju, może stać się "klimatyczną bombą", groźną dla światowego środowiska - ostrzegła ekologiczna organizacja Greenpeace w specjalnym raporcie.
Małż, którego wydobyto z dna morza u wybrzeży Islandii, okazał się najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt. Mięczak z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria) ma od 405 do 410 lat - twierdzą naukowcy z walijskiego Bangor University na podstawie przyrostów rocznych na jego muszli.
Francuscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w zachodniej Syrii ogłosili odkrycie kilku ważnych znalezisk - donosi serwis internetowy Syrian Arab News Agency.
23 października nastąpił gwałtowny wybuch jasności komety Holmesa (17P/Holmes). Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowało zdjęcia komety wykonane trzy dni później w kilku filtrach.
W okresie międzywojennym toczono spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1937 r. Sejm RP uznał, iż Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada.
Stare budowle i kamienne rzeźby przetrwały wiele burz, najeźdźczych armii i złodziei. Teraz 80 procentom chińskich zabytków z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO zagraża zanieczyszczenie powietrza i kwaśne deszcze, powstające głównie ze spalania węgla - podała chińska agencja Xinhua.
Dzieci różnią się bardzo pod względem nawyków związanych ze snem - niektóre śpią mało, podczas gdy inne muszą przesypiać więcej godzin dziennie, wynika z najnowszych badań szwajcarskich. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Pediatrics", odkrycie to wskazuje, że zapotrzebowanie na sen jest w dużym stopniu uwarunkowane biologicznie.
Prace wykopaliskowe prowadzone na terenach zalewowych zapory Tangab w Iranie doprowadziły do odkrycia ruin tłoczni win z czasów panowania dynastii Sasanidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.
Polski rynek odzyskiwania utraconych danych z nośników elektronicznych rośnie w tempie ok. 20 proc. rocznie; do specjalistycznych laboratoriów trafia też coraz więcej przypadków za zakresu tzw. informatyki śledczej, gdzie odzyskane dane są np. dowodami przestępstw - oceniają specjaliści z branży.
Czy naszej planecie grozi kolejne wielkie wymieranie? Badania paleontologiczne oraz prognozy temperatur na najbliższe stulecia sugerują, że może się ono wydarzyć - piszą naukowcy brytyjscy na łamach najnowszego wydania "Proceedings of the Royal Society B."
Na mocy dekretu władz ZSRR, podpisanego przez Stalina 5 marca 1940 roku, 15 tys. polskich oficerów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało przez NKWD od kwietnia do maja 1940 roku rozstrzelanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i pochowanych w Miednoje. Ten masowy mord nosi dziś nazwę Zbrodni Katyńskiej.
Dwie dziedziczne mutacje, które oddzielnie powodują padaczkę, jeżeli występują razem zapobiegają atakom epilepsji - informują naukowcy z Baylor College of Medicine na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Ponad jedna trzecia ryb rzecznych w Europie jest zagrożona wyginięciem - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (UICN).
Skład gleby może mieć równie duży wpływ na kolor jesiennych liści, co gatunek drzewa, na którym rosną - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności