Świat nauki (archiwalne artykuły)

Konsorcjum budujące Wielki Teleskop Magellana zadecydowało o wyborze lokalizacji, w której powstanie teleskop. Instrument ma pracować w Chile w Las Campanas.
Książkę opisującą odkrycie zaginionego "Kodeksu Archimedesa" można kupić w polskich księgarniach. Dzieło starożytnego filozofa zostało odkryte jako palimpsest pod tekstem modlitewnika z XIII w. -poinformowało PAP wydawnictwo Magnum.
Popularny wariant genu SMAD7 jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
Materiał, który załamuje światło w stronę przeciwną niż wszystkie dotychczas znane materie, może znaleźć szerokie zastosowanie w przyrządach optycznych i czujnikach - informuje pismo "Nature Materials".
Kraje nadbałtyckie należące do Konwencji Helsińskiej podjęły decyzję o przygotowaniu planu ograniczenia zanieczyszczeń i naprawy szkód wyrządzonych Bałtykowi.
Ciężarne klępy (czyli samice łosi) szukają towarzystwa ludzi, aby uchronić siebie i cielę przed zagrożeniem ze strony niedźwiedzi - informuje pismo "Biology Letters".
W północnej Syrii archeolodzy odkryli malowidła naścienne pochodzące sprzed ponad 3000 lat - donosi serwis internetowy Fox News.
Dzięki metodzie opatentowanej przez naukowców z Ohio State University skorupki jaj można wykorzystać w procesie wytwarzania wodorowego paliwa, natomiast wyściełającą je błonę - jako źródło kolagenu.
Szkielet jednego z największych znanych dotąd dinozaurów, prawdopodobnie z nieznanego dotąd gatunku, odkryto w Argentynie.
Na zdjęciach Jowisza wykonanych przez sondę międzyplanetarną New Horizons naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali błyskawice w rejonie biegunów największej planety Układu Słonecznego - Jowisza.
Dorosłe komórki macierzyste bytujące w jelitach mają gen, który jest aktywny tylko w komórkach macierzystych jelita cienkiego i grubego - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z Holandii.
Dzięki odkrytemu przez tegorocznych noblistów w fizyce - Alberta Ferta i Petera Gruenberga efektowi gigantycznego magnetooporu, na twardym dysku małego laptopa można dziś przechować więcej danych niż kiedyś w komputerach całej, dużej instytucji.
Enzym TPPII przyczynia się do otyłości przez stymulację powstawania komórek tłuszczowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "EMBO reports".
Serbscy archeolodzy odkryli w południowej Serbii starożytne artefakty, które mogą być pozostałościami najstarszego w Europie warsztatu metalurgicznego - donosi serwis internetowy Beta92 News.
Liczącą 85 mln lat czaszkę dinozaura znaleziono w południowo-zachodniej części Japonii. To jedno z najstarszych, japońskich znalezisk tego typu - poinformowała agencja Kyodo.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności