
Jak wykonać najtrwalszy zamek z piasku podczas wakacyjnej zabawy na plaży? Piasek i woda powinny być użyte w proporcjach osiem do jednego - odpowiadają naukowcy na łamach pisma "Nature Physics".

Po raz pierwszy od 1990 roku, w Stanach Zjednoczonych zanotowano spadek emisji dwutlenku węgla (CO2), jaki trafia do atmosfery z rur wydechowych nowych aut osobowych oraz lekkich półciężarówek, donosi "Environmental Science and Technology".

Naukowcom udało się wreszcie wyizolować komórki, dzięki którym ludzka wątroba zachowuje tak duże zdolności do samonaprawy. Są to komórki macierzyste wątroby i na razie znaleziono je w wątrobie płodowej - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences".

Archeolodzy odkryli w Belize, w zachodniej części Półwyspu Jukatańskiego, fundamenty trzech budowli, które stanowią fragment dużego starożytnego miasta Majów - donosi serwis internetowy "The Reporter".

Miedź, aluminium i inne metale mogą się uodpornić na korozję dzięki bakteriom -informuje serwis "EurekAlert". Powierzchnia większości metali jest wrażliwa na korozyjne działanie środowiska.

Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do dinozaurzych. Dokładniej do dinozaurów teropodów - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Science". Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Obserwatorium Rentgenowskie Chandra uzyskało zdjęcie galaktyki 3C438, znajdującej się w centrum gromady galaktyk, na którym widać ślady jednych z najbardziej energetycznych zdarzeń w obserwowanym Wszechświecie.

Udało się odczytać genom ryżu, najważniejszej rośliny uprawnej na świecie - poinformowało pismo "Nature". Prace nad zsekwencjonowaniem genomu ryżu w ramach International Rice Genome Sequencing Project trwały od roku 1998.

Naukowcom udało się opracować układ, który umożliwia "zatrzymanie" na kilkaset nanosekund reakcji pomiędzy materią (elektronem) i antymaterią (pozytronem). Prace prowadzone w celu poznania oddziaływań pomiędzy tymi cząstkami elementarnymi dają podstawę dla prób zbudowania unikatowego lasera anihilacyjnego - donosi tygodnik "Nature".

Prądy morskie El Nino i La Nina wpływają na liczebność populacji oceanicznego fitoplanktonu, a pośrednio też na klimat Ziemi - stwierdzili amerykańscy naukowcy wykorzystujący pomiary z satelity NASA.

W niepewnym świecie ciągle stajemy wobec dylematu - czy trzymać się utartych, ale bezpiecznych schematów czy zaryzykować i wypróbować nowe możliwości. Z najnowszych badań, opisanych na łamach tygodnika "Nature", wynika, że aby rozwikłać ten problem, mózg musi wyciszyć struktury odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, a uruchomić inne - związane z procesami poznawczymi i podejmowaniem decyzji.

Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w Egipcie cmentarzysko pochodzące z czasów Pierwszego Okresu Pośredniego (2200-2040 r. p.n.e.) - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Trzem doktorantom z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się dokonać pomiaru kształtu pojedynczego fotonu. Doświadczenie przeprowadzone przez Wojciecha Wasilewskiego, Piotra Kolenderskiego i Roberta Frankowskiego w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu pozwala po raz pierwszy "obejrzeć" w całej okazałości pojedynczy foton podróżujący włóknem optycznym.

Modyfikując powierzchniowo nanocząstki można stworzyć fluorescencyjne, półprzewodzące nanomateriały, które w różny sposób skręcają plaszczyznę polaryzacji światła (są optycznie czynne - chiralne).

Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu) zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.