Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku poinformowali na stronach uczelni, że do końca XXI wieku woda z topniejących lodowców może podnieść poziom mórz na ziemi o 15-22 cm czyli o taką samą wartość, jaka była w XX wieku.
Organizatorzy kampanii informacyjno-promocyjnej "Porozmawiajmy o ekologii" będą przekonywać przedsiębiorców i samorządowców do odpowiedzialności za środowisko i działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Akcja ruszyła w sierpniu i potrwa do końca roku.
Naukowcy opracowali biodegradowalne nośniki reklamowe bazujące na włóknach bambusa, soi i kukurydzy. Ekologiczne outdoory ulegają rozkładowi już po siedmiu miesiącach.
Polacy dbają o środowisko naturalne i chcą wiedzieć jak troszczyć się o nie jeszcze skuteczniej. Wyniki badania opinii publicznej „Europejska Sieć Natura 2000 i LIFE” przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej wskazują, że 3/4 badanych deklaruje osobiste zaangażowanie w ochronę przyrody.
Statystyczny Europejczyk wytwarza 524 kg odpadów rocznie. Znaczną część z tej sterty śmieci stanowią produkty złożone z cennych surowców wtórnych. Jak się okazuje recykling elektrośmieci może się przyczynić do sporej oszczędności czasu, pieniędzy oraz energii.
Większość Polaków twierdzi, że nie wierzy markom, które reklamują się jako dbające o ekologię (62 proc.). Co więcej, aż 89 proc. z nas jest zdania, że większość dużych firm nie dba o ekologię.
Ekolodzy straszą nas elektrowniami atomowymi, globalnym ocieplenim, GMO. W Światowy Dzień Ziemi prof. dr hab. Piotr Dawidowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego obala te mity jeden po drugim.
Pierwsze gatunki zwierząt zapadły już w zimowy sen, zaraz po pierwszych przymrozkach. W Bieszczadach śpią już gady i nietoperze. Wciąż miejsca do spoczynku szukają salamandry plamiste. Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych - niedźwiedzie są nadal aktywne.
Zdaniem australijskich naukowców, podczas prania w domowych pralkach, uwalniają się mniejsze niż łebek od szpilki drobinki poliestru i akrylu, które są winne zanieczyszczaniu światowych mórz.
Trwa ogólnopolska jesienna akcja grabienia liści kasztanowca. Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe apelują o włączenie się do akcji. W promocji akcji ma pomóc hasło: "Zbierz, Zgrab, Zutylizuj".
Międzynarodowa grupa badaczy zbudowała modele klimatyczne, na podstawie których orzekła, iż do 2500 roku światowy poziom mórz może podnieść się o dwa metry.
Naukowcy alarmują - nad Arktyką występują tak duże ubytki w warstwie ozonu atmosferycznego, że można mówić o dziurze ozonowej, podobnej do tej nad Antarktydą.
Jak przekonują organizatorzy akcji "Zamień odpady na kulturalne wypady" - z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru, a energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką.
W miniony weekend, kajakarze z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju oraz działającego przy nim Klubu Wodnego "Nida", prowadzili akcję sprzątania Nidy.
Już w przyszły weekend - w dniach 16-18 września będziemy po raz osiemnasty zachęcani do wzięcia udziału w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku hasło polskiej edycji ogólnoświatowego przedsięwzięcia "Clean Up the World" brzmi "Lasy to życie - chrońmy je".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności