Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kamienne narzędzia mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia "hobbitów" z Flores, małych istot, których szczątki znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, uważają naukowcy z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Nature".
Rybacy na Syberii natknęli się na niecodzienne znalezisko - kompletnie zachowany szkielet mamuta - informuje serwis BBC News. Szczątki odsłoniła cofająca się po powodzi woda w rejonie
Krasnojarska. Szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie - nienaruszone są kości kręgosłupa, czaszki, zęby oraz kły. Jak szacują naukowcy, zwierzę mogło przeżyć ok. 50 lat.
Za wymarcie mamutów i wielu innych gatunków zwierząt ponad 10 tysięcy lat temu odpowiedzialne są zmiany klimatyczne, nie zaś polowania urządzane przez ludzi - uważa amerykański naukowiec na łamach ostatniego "Nature".
Paleontolodzy donoszą o nowym odkryciu skamieniałości dinozaurów. Szczątki pradawnego gada znaleziono na rekordowej głębokości ponad 2,2 tys. metrów pod dnem Morza Północnego - czytamy w serwisie "EurekAlert".
Węże w swojej obecnej, beznogiej postaci, wyewoluowały na lądzie, a nie "wyszły" z morza, jak podejrzewali niektórzy naukowcy. Przemawia za tym opisana w najnowszym numerze "Nature" skamieniałość.
Dinozaury z gatunku Mapusaurus roseae, należące do największych mięsożernych gadów kopalnych, wielkością dorównujące Tyranozaurom, mogły polować w grupach. Wskazuje na to znalezisko skamieniałości kilku takich zwierząt - ogłosili eksperci z Argentyny w piśmie "Geodiversitas".
Mrówki pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono - ok. 140-168 mln lat temu. O odkryciu naukowców z Uniwersytetu Harwardzkiego informuje serwis naukowy "EurekAlert"
Niektóre grupy pingwinów zdołały przetrwać tzw. masowe wymieranie, które 65 mln lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów. Świadczą o tym analizy najstarszych na świecie, nowozelandzkich skamieniałości tych ptaków - informuje serwis "News in Science".
Skamieniałość ryby o cechach upodabniających ją do współczesnych czworonożnych płazów znaleziono w Kanadzie. Odkrycie jest doskonałym przykładem formy przejściowej pomiędzy rybami a kręgowcami lądowymi - informuje najnowsze "Nature"
Większość wymierań masowych spowodowały nie gwałtowne katastrofy, takie jak upadek asteroidu, lecz stopniowe zmiany klimatu - mówił amerykański paleontolog na zorganizowanej przez NASA konferencji Astrobiology Science Conference 2006 w Waszyngtonie.
Ślady ostatnich dinozaurów na ziemiach polskich - w rejonie Zwierzyńca na Roztoczu - odkrył dr Gerard Gierliński, paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Najnowsze odkrycie paleontologiczne na południu Niemiec - skamieniałość dinozaura sprzed 150 milionów lat - wywołało dyskusję wśród badaczy na temat ewolucji dinozaurów, a szczególnie ich upierzenia - donosi ostatni numer tygodnika "Nature".
Ślady nowych okazów najstarszych ślimaków lądowych sprzed 300 mln lat - w tym kilka gatunków nieznanych jeszcze nauce - znaleziono w Karniowicach kolo Krakowa i na hałdach w Sosnowcu.
Naukowcy natknęli się w Chinach na prawdziwą niespodziankę - zachowaną w wyjątkowo dobrym stanie skamieniałość małego jurajskiego ssaka, bardzo przypominającego dzisiejsze bobry
- informuje najnowszy numer "Science".
Badania skamieniałych ludzkich szczątków sprzed 260 tys. lat odkrytych w północno-wschodnich Chinach mogą przyczynić się do poznania ewolucji człowieka w czasach, gdy gatunek ludzki rozprzestrzeniał się w prehistorycznym świecie, a mózg powiększał swoje rozmiary.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności