Świat nauki (archiwalne artykuły)

Znaleziono skamieniałość najstarszego przodka dzisiejszych żółwi morskich żyjących w zachodniej Australii i jednego z najstarszych na świecie - podaje serwis "News in Science".
Wyjątkowy, niemal kompletny, szkielet prehistorycznego krokodyla znaleziony w Brazylii przemawia za teorią, według której około 70 mln lat temu Ameryka Południowa i Madagaskar były ze sobą połączone.
Najbliższym żyjącym krewnym wielorybów jest hipopotam - poinformowali biolodzy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
To nie uderzenie meteorytu zdziesiątkowało życie na Ziemi około 250 mln lat temu, na granicy permu i triasu. Największe wymieranie w dziejach Ziemi spowodowane było niedostatkiem tlenu - ówczesne organizmy udusiły się i przegrzały wskutek ocieplenia - czytamy w najnowszym "Science".
Ewolucja ptaków pokrewnych ptakom współczesnym odbywała się już w kredzie, w czasie panowania dinozaurów - informuje najnowsze "Nature". Wskazują na to analizy skamieniałości dorosłego ptaka z Antarktyki, znalezionego na wyspie Vega. Ptak ten żył w kredzie, około 70 mln lat temu, obok dinozaurów. Od miejsca, w którym znaleziono jego szczątki, nazwano go Vegavis iaai.
Poszukiwane od stu lat gruczoły łojowe w skórze mamuciej, które ułatwiały tym zwierzętom życie w mroźnym klimacie, odkryli naukowcy z Rosji - informuje serwis "Alphagalileo".
Lokalne wymieranie reniferów na terenie Europy było w przeszłości związane z ocieplaniem się plejstoceńskiego klimatu. Paleontolodzy dowiedli tego na podstawie wyników badań warstw archeologicznych w jednej z francuskich jaskiń - informuje serwis internetowy Uniwersytetu Waszyngtońskiego.
Dobrze zachowane szczątki dinozaura sprzed 225 mln lat znaleziono w południowej Brazylii. Jego najbliżsi krewniacy żyli na terenie obecnej Europy.
Znaleziona w Hiszpanii skamieniałość może reprezentować najmłodszego, wspólnego przodka wszystkich współczesnych orangutanów, szympansów, goryli oraz ludzi - ogłoszono w "Science".
Do uformowania wielkich wapiennych słupów w jeziorze Wan we wschodniej Turcji przyczyniły się drobnoustroje sinice i inne bakterie - dowodzą badania opublikowane w prestiżowym amerykańskim periodyku naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Znalezione niedawno Chinach wyjątkowo dobrze zachowane szczątki ptaka sprzed 110 mln lat wspierają teorię głoszącą, że współczesne ptaki ewoluowały najprawdopodobniej w środowisku wodnym. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze pisma "Science".
Naukowcom z Belgii i Francji udało się pozyskać DNA neandertalczyka, który żył 100 tys. lat temu. To najstarsze dotychczas znane ludzkie DNA. Informacja o odkryciu ukazała się w ostatnim "Current Biology".
Dziwnie ukształtowane twory, obecne w australijskich skałach, mają pochodzenie biologiczne - ustalili naukowcy publikujący w najnowszym "Nature". Tym samym liczące prawie 3,5 mld lat struktury byłyby najstarszym, skamieniałym dowodem życia na Ziemi.
Naukowcy odkryli na terenie północnych Niemiec nowy gatunek karłowatego dinozaura, który w okresie późnej jury zamieszkiwał jedną z wysp na obszarze dzisiejszej Europy. O znalezisku donoszą w nowym numerze tygodnika "Nature".
Figi człowiek uprawia już od prawie 114 wieków. Są one najstarszą udomowioną rośliną - czytamy w najnowszym numerze "Science". Początki rolnictwa mogą się wiązać z udomowieniem drzew figowych na Bliskim Wschodzie około 11 400 lat temu To około 5 tys. lat wcześniej, niż dotąd sądzono i mniej więcej tysiąc lat przed udomowieniem w tym rejonie pszenicy, jęczmienia oraz roślin strączkowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności