
Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".

Aktywny składnik popularnej Viagry może łagodzić stan zmęczenia wywołany zmianą strefy czasowej, tzw. efekt jet-lag, ale tylko w przypadku podróży, które odbywamy na wschód - zaobserwowali naukowcy z Argentyny w badaniach na chomikach.

Badając stężenie narkotyków i ich metabolitów w miejskich ściekach, można określić ilość nielegalnych używek stosowanych przez mieszkańców danego obszaru - donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Do tej pory astronomowie byli przekonani, że gwiazdy w gromadach kulistych powstały mniej więcej jednocześnie w przypadku danej gromady. Jednak najnowsze obserwacje Teleskopu Hubble'a pokazują, że sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.

Terapia wykorzystująca geny pobudzające regenerację neuronów może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji u pacjentów, u których są one wywołane uszkodzeniem nerwów penisa - wynika z najnowszych badań amerykańskich prowadzonych na szczurach. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Pół tony śmieci zebrał i usunął z Mount Everestu japoński himalaista. Ken Noguchi już po raz piąty zdobył najwyższy szczyt świata, ale nie chodzi mu wcale o to, żeby przecierać nowe szlaki, lecz sprzątać

Niektóre grzyby potrafią czerpać energię potrzebną do życia z promieniowania jonizującego - informuje pismo "PloS ONE". Zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami, aby żyć, grzyby rozkładają materię organiczną.

Grobowiec, gdzie pochowano króla Judei Heroda, który według Ewangelii św. Mateusza rozkazał dokonać rzezi niewiniątek, odnaleziony został przez profesora Ehuda Necera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Nanomateriały, w tym nanocząstki, nie muszą być syntetyzowane za pomocą chemicznych metod. Badania polskich naukowców dowodzą, że różne mikroorganizmy, między innymi grzyby pleśniowe, potrafią wytwarzać przeróżnej wielkości nanocząstki srebra.

Drobne zmiany w ruchu wirowym Merkurego doprowadziły astronomów do wniosku, że jego jądro jest w stanie płynnym - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Każdy z nas wie, że jajko ugotowane, po wprawieniu w ruch obrotowy, kręci się zupełnie inaczej niż jajko surowe.

Po raz pierwszy do ponad 40 lat w Japonii odnotowano złożenie jaja przez dziko żyjące bociany białe i wyklucie się z niego pisklęcia. Pisklę wykluło się na zachodzie kraju w gnieździe umieszczonym na słupie o wysokości 13 metrów.

Dzięki bakteriom być może uda się powstrzymać chorobę, która wyniszcza płazy na całym świecie - poinformowano podczas 107. zjazdu American Society for Microbiology w Toronto.

Tyranozaur rex mógł mieć poważne trudności z upolowaniem szybkiego i zwinnego zwierzęcia. Prawdopodobną ociężałość tego wielkiego drapieżnika potwierdzają badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Journal of Theoretical Biology".

Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) ogłosili odkrycie najmasywniejszej planety pozasłonecznej, zaliczanej do kategorii planet tranzytowych. Orbita tych planet jest usytuowana w taki sposób, że ciała te krążąc wokół gwiazdy macierzystej, okresowo przesłaniają jej tarczę dla obserwatora na Ziemi. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Astrophysical Journal".

Dziedziczną mutację genetyczną, która zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL), jedną z najczęstszych rodzajów białaczek u dorosłych - znaleźli naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Cell".