
Do syntezy supertwardego materiału, który byłby równie wytrzymały jak diament, nie potrzeba już ekstremalnych warunków, wystarczy zwykły piec oraz kilka dni czasu. Jest to przełom dla nauki, gdyż dotychczas materiały o podobnych do diamentu właściwościach do syntezy wymagały wyjątkowych warunków - wysokiej temperatury i bardzo wysokiego ciśnienia - informuje "Science".

Dwie sondy NASA pracujące w ramach programu STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) nadesłały pierwsze trójwymiarowe zdjęcia Słońca. Dzięki takiemu spojrzeniu na naszą dzienną gwiazdę astronomowie będą w stanie dużo lepiej poznać słoneczną fizykę oraz poprawić dokładność przewidywania kosmicznej pogody, która w istotny sposób wpływa na nasze życie na Ziemi.

Kolejny gen, który reguluje pracę zegara biologicznego ssaków, w tym także ludzi, zidentyfikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".

W ciągu dwunastu ostatnich lat na plażach w Wielkiej Brytanii prawie dwa razy wzrosła liczba śmieci i odpadków - wynika z badania za rok 2006 opublikowanego przez Towarzystwo Ochrony Morza (MCS).

Żółwie morskie są wierne nie tylko miejscom, gdzie co roku składają jaja, ale i terenom, gdzie żerują. Zawsze tam wracają, pokonując tysiące kilometrów - wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

Jak dowodzą ostatnie badania genetyczne, starożytni Meksykanie, mieszkańcy miasta Teotihuacan, sprowadzali jeńców przeznaczonych do złożenia w ofierze z odległych stron Ameryki Środkowej.

Co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych i wszystkie przedsiębiorstwa w województwie małopolskim będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu w 2012 roku - zakłada projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS), współfinansowany ze środków unijnych. Całkowita wartość przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln euro.

Kometa Lovejoy (C/2007 E2) od momentu odkrycia okazała się obiektem ciekawym. Jest bowiem pierwszym ciałem tego typu odkrytym przy pomocy amatorskiego aparatu cyfrowego. Dokonał tego Terry Lovejoy z Queensland w Australii uwieczniając kometę przy pomocy swojego Canona 350D.

Od pewnego czasu mamy przyjemność być portalem, na którym swoją ofertę promuje nowa internetowa czytelnia
www.ibuk.pl.
Jako, że wspieramy nowe i ciekawe produkty, przekazujemy Państwu opinie i fragmenty listów na temat korzystania z
ibuka:

Odmiana genu CDKAL1, którego funkcja na razie nie została poznana, podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wykazały najnowsze międzynarodowe badania. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".

Uprawy soi na terenach powstałych po wycince lasów deszczowych Amazonii przyczyniają się bardziej do zmian klimatu, niż pastwiska, gdyż drastycznie redukują ilość opadów - informuje najnowsze wydanie tygodnia "New Scientist".

Rosyjscy biolodzy morscy tresują foki, by wykorzystać je do ochrony rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".

Drogę rzymską, magazyn z amforami oraz kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy w czasie ostatnich wykopalisk w miejscowości Risan w Czarnogórze, na końcu Zatoki Kotorskiej, niedaleko brzegu Adriatyku.

Francuski superszybki pociąg TGV jechał z prędkością aż 574,8 km na godzinę, co jest nowym światowym rekordem w kategorii pociągów konwencjonalnych. Rezultat uzyskany przez TGV niewiele ustępuje absolutnemu rekordowi ustanowionemu przez japoński pociąg na poduszce magnetycznej, który w 2003 roku rozpędził się do 581 km na godzinę.

Jak badać geny sprzed tysięcy lat? Po co nam prehistoryczne nietoperze i jesiotry? Co to jest antyczne DNA? Na tego typu pytania próbowały odpowiedzieć dr Ana Stanković z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marta Gajewska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podczas niedawnej warszawskiej kawiarni naukowej.