
Astronomowie odkryli najbardziej - jak dotąd - przypominającą Ziemię egzoplanetę, czyli planetę poza naszym Układem Słonecznym. Być może jest tam również woda - poinformowało European Southern Observatory.

Lek, który pozwala komórce pomimo mutacji wyprodukować prawidłowe białko, jest skuteczny w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a, na razie tylko u myszy - informują naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji tygodnika "Nature".

Na całym świecie maleje populacja żab. Z najnowszych badań wynika, że ubywa ich także w rejonach objętych ochroną - informuje tygodnik "PNAS".

Termity są tak blisko spokrewnione z karaczanami, że nie powinny być zaliczane do odrębnego rzędu - dowodzą badania opublikowane na łamach "Royal Society's Biology Letters".

Archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej egipskiej osady sprzed około 3500 lat, która została zniszczona najprawdopodobniej przez potężny wybuch wulkanu - donosi serwis internetowy National Geographic News.

Porowata ciecz, czyli ciecz zawierająca w swej strukturze fizykochemicznej wolne przestrzenie, dostępne dla cząsteczek różnego rodzaju związków chemicznych, ma przypominać porowatą gąbkę, czy też pumeks.

Badania przeprowadzone przez profesora antropologii Erika Trinkausa wskazują, że człowiek neandertalski miał swój udział genetyczny w ukształtowaniu współczesnego człowieka w Europie - donosi serwis internetowy EurekAlert.

Jeden ze składników nowo zbadanego układu podwójnego jest najlżejszym znanym nam białym karłem - informują strony internetowe Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Naukowcy z USA opisali, jak białko o nazwie PCSK9 wiąże się z receptorami lipoprotein o niskiej gęstości i w ten sposób reguluje poziom cholesterolu - donosi pismo "Nature Structural & Molecular Biology".

Sadzenie drzew w rejonach, gdzie długo leży śnieg może przyspieszyć ocieplanie się klimatu, ponieważ drzewa absorbują światło słoneczne, które odbijałoby się od śniegu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Te same zasady, dzięki którym rośliny na Ziemi są zielone, mogą sprawiać, że potencjalne rośliny na innych planetach byłyby żółte, czerwone lub czarne, ale prawdopodobnie nie niebieskie - twierdzą naukowcy z NASA na łamach pisma "Astrobiology".

Skarb księżniczki z epoki brązu znalazł na wschodzie Francji archeolog-amator. Znalezisko zawiera ponad 1500 sztuk biżuterii, m.in. naszyjników, bransolet na ręce i nogi oraz pasków.

Skamieniałość ogromnego, prehistorycznego grzyba - olbrzyma wśród grzybów - którego przez ponad wiek nie udało się zaklasyfikować, rozpoznali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Uzyskano bezpośredni dowód na to, że efekty związane z pochłanianiem i wypromieniowaniem energii słonecznej mogą prowadzić do rozpędzania rotacji planetoid i nawet do ich rozrywania - informuje najnowszy numer "Science".

W Chinach zaczął kursować pierwszy pociąg tematyczny, poświęcony historii Chińskiej Armii Czerwonej. Ma on wpajać obywatelom patriotyzm.