
Uprawy soi na terenach powstałych po wycince lasów deszczowych Amazonii przyczyniają się bardziej do zmian klimatu, niż pastwiska, gdyż drastycznie redukują ilość opadów - informuje najnowsze wydanie tygodnia "New Scientist".

Rosyjscy biolodzy morscy tresują foki, by wykorzystać je do ochrony rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".

Drogę rzymską, magazyn z amforami oraz kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy w czasie ostatnich wykopalisk w miejscowości Risan w Czarnogórze, na końcu Zatoki Kotorskiej, niedaleko brzegu Adriatyku.

Francuski superszybki pociąg TGV jechał z prędkością aż 574,8 km na godzinę, co jest nowym światowym rekordem w kategorii pociągów konwencjonalnych. Rezultat uzyskany przez TGV niewiele ustępuje absolutnemu rekordowi ustanowionemu przez japoński pociąg na poduszce magnetycznej, który w 2003 roku rozpędził się do 581 km na godzinę.

Jak badać geny sprzed tysięcy lat? Po co nam prehistoryczne nietoperze i jesiotry? Co to jest antyczne DNA? Na tego typu pytania próbowały odpowiedzieć dr Ana Stanković z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marta Gajewska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podczas niedawnej warszawskiej kawiarni naukowej.

Astronomowie odkryli najbardziej - jak dotąd - przypominającą Ziemię egzoplanetę, czyli planetę poza naszym Układem Słonecznym. Być może jest tam również woda - poinformowało European Southern Observatory.

Lek, który pozwala komórce pomimo mutacji wyprodukować prawidłowe białko, jest skuteczny w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a, na razie tylko u myszy - informują naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji tygodnika "Nature".

Na całym świecie maleje populacja żab. Z najnowszych badań wynika, że ubywa ich także w rejonach objętych ochroną - informuje tygodnik "PNAS".

Termity są tak blisko spokrewnione z karaczanami, że nie powinny być zaliczane do odrębnego rzędu - dowodzą badania opublikowane na łamach "Royal Society's Biology Letters".

Archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej egipskiej osady sprzed około 3500 lat, która została zniszczona najprawdopodobniej przez potężny wybuch wulkanu - donosi serwis internetowy National Geographic News.

Porowata ciecz, czyli ciecz zawierająca w swej strukturze fizykochemicznej wolne przestrzenie, dostępne dla cząsteczek różnego rodzaju związków chemicznych, ma przypominać porowatą gąbkę, czy też pumeks.

Badania przeprowadzone przez profesora antropologii Erika Trinkausa wskazują, że człowiek neandertalski miał swój udział genetyczny w ukształtowaniu współczesnego człowieka w Europie - donosi serwis internetowy EurekAlert.

Jeden ze składników nowo zbadanego układu podwójnego jest najlżejszym znanym nam białym karłem - informują strony internetowe Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Naukowcy z USA opisali, jak białko o nazwie PCSK9 wiąże się z receptorami lipoprotein o niskiej gęstości i w ten sposób reguluje poziom cholesterolu - donosi pismo "Nature Structural & Molecular Biology".

Sadzenie drzew w rejonach, gdzie długo leży śnieg może przyspieszyć ocieplanie się klimatu, ponieważ drzewa absorbują światło słoneczne, które odbijałoby się od śniegu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".