
Te same zasady, dzięki którym rośliny na Ziemi są zielone, mogą sprawiać, że potencjalne rośliny na innych planetach byłyby żółte, czerwone lub czarne, ale prawdopodobnie nie niebieskie - twierdzą naukowcy z NASA na łamach pisma "Astrobiology".

Skarb księżniczki z epoki brązu znalazł na wschodzie Francji archeolog-amator. Znalezisko zawiera ponad 1500 sztuk biżuterii, m.in. naszyjników, bransolet na ręce i nogi oraz pasków.

Skamieniałość ogromnego, prehistorycznego grzyba - olbrzyma wśród grzybów - którego przez ponad wiek nie udało się zaklasyfikować, rozpoznali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Uzyskano bezpośredni dowód na to, że efekty związane z pochłanianiem i wypromieniowaniem energii słonecznej mogą prowadzić do rozpędzania rotacji planetoid i nawet do ich rozrywania - informuje najnowszy numer "Science".

W Chinach zaczął kursować pierwszy pociąg tematyczny, poświęcony historii Chińskiej Armii Czerwonej. Ma on wpajać obywatelom patriotyzm.

Polska zajęła 40. miejsce w dorocznym rankingu 69 państw ocenianych przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) pod kątem zaawansowania we wdrażaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (tzw. ranking e-readiness).

Bezinteresowność i zachowania prospołeczne nie wynikają wyłącznie z wpływu otoczenia - wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Journal of Personality."

Areszt lub grzywny do pięciuset złotych grożą przyłapanym na gorącym uczynku podpalaczom traw. Przekonanie o korzyściach wynikających z wypalania traw, łąk i szuwarów jest powodem poważnych strat dla środowiska oraz kosztów dla straży pożarnej. Co roku w woj. śląskim ma miejsce kilka tysięcy takich podpaleń.

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z szwedzkiego Uniwersytetu Linkoeping sugerują, że być może trzeba będzie nieco złagodzić jedno z założeń teorii ewolucji Darwina - to o niedziedziczeniu cech nabytych.

Rzekome szczątki francuskiej bohaterki, świętej Joanny d'Arc okazały się resztkami egipskiej mumii - wynika z ekspertyz międzynarodowej grupy naukowców.

W przyszłym roku w Europie ruszy masowa produkcja elektronicznego papieru, czyli elastycznych, ultracienkich wyświetlaczy, które - zastępując tradycyjny papier, mogą zrewolucjonizować nasze życie. Rocznie ma być produkowanych na cały świat ponad milion wyświetlaczy - informuje na swojej stronie internetowej firma Plastic Logic.

Skamieniałość drzewa sprzed 380 lat z zachowanymi resztkami korony odnaleziono w hrabstwie Schoharie w Stanach Zjednoczonych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Dotąd znano jedynie skamieniałości pni drzew z tego okresu, kiedy to Ziemię zaczynały porastać pierwsze lasy.

Badania przeprowadzone przy użyciu sondy Opportunity pozwoliły stwierdzić, że wysunięta w 2002 roku hipoteza mówiąca o oceanach wody, które miały kiedyś istnieć na Czerwonej Planecie, może być błędna. Nową teorię przedstawiono w ostatnim numerze czasopisma "Nature".

Naukowcy z Chin odkryli gen odpowiedzialny za wagę ziaren ryżu i jego plenność - informuje magazyn "Nature Genetics". To dopiero drugi taki gen, który badaczom udało się znaleźć i scharakteryzować, a zarazem ważny krok w kierunku zwiększenia wydajności i jakości zbiorów ryżu.

Malezyjska firma Pioneer Bio Industries ogłosiła we wtorek, że znalazła nowe źródło energii, które może zastąpić paliwa kopalne - etanol, pozyskiwany z żywicy pewnego gatunku palmy.