Świat nauki (archiwalne artykuły)

W niedzielę wystrzelono sondę IBEX, której zadaniem będzie badanie samego skraju Układu Słonecznego, czyli miejsca, gdzie wiatr słoneczny zderza się z materią międzygwiazdową - poinformowała NASA.
Mała planetoida, która ponad tydzień temu zderzyła się z Ziemią, była obserwowana przez satelity szpiegowskie Stanów Zjednoczonych - poinformowała NASA.
Kosmologia to młoda nauka fizyczna, której najgwałtowniejszy rozwój miał miejsce w XX wieku. Teraz w dobie wspaniałego rozwoju technik obserwacyjnych, ta nauka oferuje nam obraz pełnego piękna i tajemnic Wszechświata, w którym żyjemy.
Do końca października można nadsyłać prace na konkurs zorganizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej zatytułowany "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości".
Sonda Cassini przeleci w czwartek koło jednego z księżyców Saturna. Minie go w odległości zaledwie 25 kilometrów od powierzchni. Przelot sondy koło Enceladusa zaplanowany jest na 9 października.
Układ Słoneczny - kosmiczne środowisko Ziemi. Dr Krzysztof Ziołkowski, astronom i fizyk z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaplanował podczas XII Festiwalu Nauki kilka wykładów o słońcu, planetach i kosmosie.
Milimetrowej wielkości niesporczaki są pierwszymi zwierzętami, o których wiadomo, że mogłyby przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej. Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Current Biology".
Sonda Cassini wykonała fotografię dwóch niezwykłych księżyców Saturna - Prometeusza i Pan - krążących wokół planety po orbitach znajdujących się w systemie spektakularnych pierścieni drugiej co do wielkość planety Układu Słonecznego.
Mała, automatyczna elektrownia atomowa może być źródłem energii dla bazy na Księżycu - pośredniej stacji w załogowej misji na Marsa - informuje serwis Discovery News. Astronauci mają się znaleźć na Księżycu w 2020 r.
Kanadyjscy astronomowie sfotografowali być może po raz pierwszy planetę pozasłoneczną w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca. Tak się wydaje, gdyż masa obiektu na zdjęciu oceniana jest na 8 mas Jowisza.
Ukazał się czwarty w roku 2008 numer czasopisma "Urania". Opublikowano w nim raport opracowany na potrzeby Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczący potrzeb polskiej astronomii w najbliższych kilkunastu latach.
Dnia 22 września o godzinie 17:44 naszego czasu Słońce wstępuje w znak Wagi, mamy zrównanie dnia i nocy, a tym samym początek astronomicznej jesieni.
19 marca 2008 roku polski teleskop-robot zarejestrował najjaśniejszy widziany przez człowieka błysk optyczny pochodzący z odległego wszechświata! Jak poinformowali twórcy eksperymentu "Pi of the Sky" - dr Lech Mankiewicz, dr Grzegorz Wrochna i prof. Aleksander Filip Żarneckił - wyniki obserwacji ukazały się właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”.
Potoczne powiedzenie, że "pieniądze nie spadają z nieba" mija się z prawdą. Tak może powiedzieć właściciel meteorytu, który został sprzedany w Los Angeles za 36 tys. dolarów.
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych instrumentów obserwacyjnych, Kosmiczny Teleskop Hubble'a, należący do dwóch największych na świecie agencji kosmicznych, amerykańskiej NASA i europejskiej ESA, obchodzi właśnie swoje 18 urodziny oraz jubileusz związany z 100 000 okrążeniem Ziemi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności