Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przygotowuje się do czwartej i ostatniej już misji serwisowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Amerykański lądownik Phoenix, który od ponad dwóch miesięcy bada powierzchnię Marsa przesłał właśnie na Ziemie przeszło 400 fotografii, z których powstała mozaika ukazująca okolice w której znajduje się sonda. Jest to pełna panorama powierzchni Czerwonej Planety widziana oczami Phoenix'a.
Już 12 sierpnia wystąpi maksimum Perseidów - jednego z największych rojów meteorowych naszego nieba - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Piątkowe zaćmienie Słońca, choć w Polsce widoczne jako częściowe, było jednym z najlepiej obserwowanych zjawisk tego typu w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Stało się tak przede wszystkim dzięki bardzo dobrym warunkom pogodowym.
Dzięki Teleskopowi Kosmicznemu Hubble'a naukowcy mieli okazję zbadać aż 11 tysięcy gromad kulistych należących do gromady galaktyk w Pannie - informuje NASA.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) obchodzi właśnie 50. urodziny. Urząd został powołany 29 lipca 1958 roku przez prezydenta Eisenhowera na mocy "National Aeronautics and Space Act" jako instytucja mająca odpowiadać za narodowy program lotów kosmicznych.
Amerykański lądownik Phoenix, który od 70 dni bada powierzchnię Marsa w poszukiwaniu wody (jej obecność została potwierdzona przez sondę w czwartek, 31 lipca) oraz ewentualnych śladów życia, dokonał jeszcze jednej ciekawej obserwacji - zarejestrował przebieg marsjańskich białych nocy.
Badająca grunt Marsa sonda Phoenix potwierdziła istnienie wody na tej planecie - podała amerykańska agencja kosmiczna NASA. "Mamy wodę" - brzmiał lakoniczny komunikat przekazany przez NASA.
Na tarsie Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie odbył się pokaz częściowego zaćmienia Słońca. Pogoda dopisała i zjawisko było widoczne w pełnej krasie - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z CAMK PAN.
1 sierpnia 2008 roku nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Polska ekspedycja Astrohobby.pl Expedition Team wyruszyła na Syberię, by obserwować zjawisko, które w ciągu 1280 lat zdarzyło się jedynie 10 razy.
Supermasywna czarna dziura w galaktyce NGC 4649 waży tyle co 3.4 miliarda Słońc; wynika z badań opartych o nową metodę polegającą na mierzeniu temperatury gazu w centrum galaktyki - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Brytyjski miliarder Richard Branson zademonstrował w poniedziałek na pustyni Mojave w Kalifornii samolot, który w przyszłości wyniesie statek kosmiczny przeznaczony do komercyjnych lotów suborbitalnych.
Na amerykańskiej pustyni Mojave w Kaliforni odbędzie się pokaz komercyjnego samolotu, służącego do wynoszenia poza atmosferę wycieczkowego statku kosmicznego.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała nazwę czwartej planecie karłowatej. Ciało krążące siedem miliardów kilometrów od Słońca będzie nazywać się Makemake.
Sonda EPOXI wykonała serię zdjęć ukazujących przejście Księżyca na tle tarczy Ziemi. Mogą one być pomocne naukowcom do rozwoju technik badawczych dotyczących planet pozasłonecznych - poinformowała NASA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności