Świat nauki (archiwalne artykuły)

Znalezione w Chinach prehistoryczne szczątki człowieka współczesnego sprzed około 40 tys. lat pozwalają sądzić, że teoria wyjścia ludzi współczesnych z Afryki może być bardziej złożona niż sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Nowe obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazują, że pył zgromadzony wokół martwej gwiazdy w centrum mgławicy Helisa (Ślimak), powstaje podczas zderzeń komet, które przetrwały jej wybuch. Wyniki badań astronomów zostaną opublikowane w czasopiśmie "Astrophysical
Journal Letters".
Jeden z najczęściej dziedziczonych defektów w genie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu - zaobserwowali naukowcy z Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neurology"
Fullereny, najpóźniej odkryta alotropowa forma węgla, nie ma tak negatywnego wpływu na mikroorganizmy, jak dotąd sądzono. Testy przeprowadzono na zasiedlonej przez typowe gruntowe mikroorganizmy "naturalnej" próbce gruntu, którą zanieczyszczono fullerenami - donosi "Environmental Science & Technology".
Bardziej okazałe narządy płciowe są atutem w przypadku szczurów i drapieżników, ale nie u nietoperzy ani naczelnych -informuje "New Scientist."
Archeolodzy odkryli ślady rzymskiej osady sprzed 2000 lat u stóp neolitycznego kopca, liczącego 5000 lat, w Wiltshire koło Avebury w południowej Anglii - donosi serwis internetowy BBC News. Mierzący około 43 metrów wysokości kopiec Silbury Hill jest jednym z największych prehistorycznych monumentów w Europie.
Moduł zbudowany na bazie LED-ów (ang. light emitting diode) świeci tak intensywnym zimno-niebieskim światłem jak popularna żarówka halogenowa o mocy 50W. Nowy element świecący pobił rekord intensywności świecenia LED-ów, czyli 1000 lumenów - informuje biuro prasowe OSRAM Opto Semiconductors.
Masowe wymieranie dinozaurów około 65 mln lat temu nie miało większego znaczenia dla ewolucyjnego sukcesu ssaków. Wielka różnorodność biologiczna ssaków zaczęła się tworzyć dopiero około 10-15 mln lat po zniknięciu dinozaurów - czytamy w najnowszym "Nature".
Zdjęcia wykonane przez kamerę o wysokiej rozdzielczości, znajdującą się na pokładzie pojazdu Mars Reconnaisance Orbiter, dostarczyła nowych dowodów na istnienie wody na Czerwonej Planecie - informuje w swoim ostatnim wydaniu tygodnik "Science".
Naukowcy z Japonii odkryli, że jeden z wariantów genu GDF5 jest związany z ryzykiem zachorowania na zapalenie kości i stawów - informuje elektroniczna wersja pisma "Nature Genetics".
Fizycy przyjrzeli się ostatnio jednemu z nierozwiązanych problemów współczesnej fizyki, przepływom turbulentnym. Ich badania mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji silników, samochodów, samolotów czy okrętów podwodnych - informuje "Physical Review Letters".
W wodach antarktycznych złowiono gigantyczną kałamarnicę ważącą aż 495 kilogramów. To światowy rekord - informuje w czwartek w internetowym wydaniu australijski dziennik "Age".
Dzięki wyspecjalizowanym neuronom latające owady potrafią unikać kolizji. Poznanie tego mechanizmu może pozwolić na stworzenie nowej generacji latających robotów - informuje pismo "Current Biology."
Ludzkie siedlisko zamieszkałe 7000 lat temu zostało odsłonięte w środkowo-wschodnich Niemczech, stanowiąc pierwsze tego typu odkrycie w Europie Zachodniej - donosi serwis internetowy Spiegel.
Można uniknąć wielu stłuczek samochodów jadących tym samym pasem, jeśli światła hamowania będą informować nie tylko o fakcie hamowania, ale i o tym, jak gwałtownie się hamuje. Prosty system, który to umożliwia, opisano w najnowszym "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności