
W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.

Nowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery CCD - Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) zainstalowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a - ukazuje mgławicę planetarną NGC 2440 w pełnej okazałości. Mgławica ta powstała po odrzuceniu zewnętrznych warstw przez gwiazdę o masie zbliżonej do masy naszego Słońca.

Niedobory białka zapisanego w genie na ludzkim chromosomie 7 mogą predysponować do autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu, wynika z najnowszych japońskich badań. Artykuł na ten temat zamiesza pismo "Journal of Clinical Investigation".

Badania przeprowadzone na University of Utah dowodzą że daleka podczerwień - ostatnia nie wykorzystana część promieniowania elektromagnetycznego - może posłużyć do szybszej komunikacji bezprzewodowej oraz do wykrywania ładunków wybuchowych i broni biologicznej - informuje tygodnik "Nature".

Wielu wielkim rzekom grozi wyschnięcie z powodu zmiany klimatu oraz budowy tam i zapór. Wpłynie to negatywnie na zasoby świeżej wody i zagrozi formom życia w morzach - poinformowała międzynarodowa organizacja ochrony przyrody WWF.

Szczury potrafią poruszać wąsami po obu stronach głowy zupełnie niezależnie od siebie, dzięki czemu sprawnie znajdują kierunek w ciemności - informuje serwis "New Scientist".

Archeolodzy odkryli na południowych przedmieściach Aten rozległe ruiny, pochodzące z IV lub V w. p.n.e. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury Grecji, na odkrytym stanowisku, będącym najprawdopodobniej starożytnym rynkiem, prowadzono w przeszłości aktywną działalność handlową i religijną.

Duńscy naukowcy rozwiązali problem uzależnienia robotów od źródeł energii. Chcą, by automaty wzajemnie ładowały swoje baterie i pomagały sobie w potrzebie - donosi najnowszy numer tygodnika "New Scientist".

Szczątki małych dinozaurów, który przed zimnem chroniły się w wykopanej przez siebie jamie, znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że dinozaury mogły wykorzystywać o wiele bardziej zróżnicowane siedliska, niż dotąd sądzono - informuje agencja Agence France-Presse oraz serwis "News in Science".

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał oszałamiające zdjęcie rozmaitych galaktyk w gromadzie galaktyk Abell S0740. Gromada oddalona jest od Ziemi o 450 milionów lat świetlnych i znajduje się w konstelacji Centaura.

Mutacja w genie odpowiedzialnym za produkcję energii w komórkach znacznie zmniejsza predyspozycję do raka jelita grubego - zaobserwowało małżeństwo amerykańskich naukowców. Pracę, która może zaowocować nowymi sposobami leczenia tego częstego nowotworu złośliwego, zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Genome Research".

W eksperymencie HEX 2, przeprowadzonym przez Clemson University, zbadano zachowanie się ziemskiej atmosfery w czasie występowania zorzy polarnej - informuje serwis ClemsoNews. Cztery 10-metrowe rakiety suborbitalne zostały niedawno wystrzelone w 16 minutowych odstępach z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range - jedynego poligonu rakietowego na świecie, którego właścicielem jest uniwersytet. Poligon znajduje się 50 km na północ od Fairbanks w stanie Alaska.

Tempo groźnego dla środowiska ocieplania klimatu zależy także od tego, jak wietrzymy mieszkanie, gdzie ustawimy lodówkę i ile wody zagotujemy na herbatę. Energetycy przypominają, że w małej skali od każdego z nas zależy, ile dwutlenku węgla trafi do atmosfery.

Nocne migracje ptaków wróblowatych nie są wolne od ryzyka spotkania z drapieżnikiem. Potwierdzono, że zwłaszcza jesienią wielkie nietoperze z rejonu Morza Śródziemnego urządzają sobie łowy na lecące do Afryki ptaki. Informuje o tym publikacja internetowa "Public Library of Science".

Podczas prac ziemnych przy budowie stadionu w Cali w południowo-zachodniej Kolumbii odkryto 46 grobowców, mających od 1500 do 2500 lat - donosi serwis internetowy CRI.