
Dzieci, które posiadają krótszy wariant genu regulującego pracę mózgu, mają większe predyspozycje do przesadnej nieśmiałości w wieku 7 lat, niż rówieśnicy z długim wariantem tego genu - zaobserwowali badacze z USA.

Francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, przybliżający nas do zrozumienia mechanizmu, który generuje pole magnetyczne otaczające Ziemię. Praca relacjonująca eksperyment ukazała się w wydaniu "Physical Review Letters".

Modyfikacja chemiczna drobinek aluminium dodawanych do ekologicznych lakierów typu "metalik" zmniejsza ich matowienie - donosi "Dalton Transactions". Nowoczesne lakiery swoje właściwości oraz charakterystyczny metaliczny efekt zawdzięczają dodatkom różnego rodzaju drobinek metalu.

Udało się wstępnie zsekwencjonować genom znanego wszystkim konia domowego (Equus caballus) - poinformowało kierownictwo międzynarodowego "Horse Genome Sequencing Project".

Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.

Wystarczy jeden ruch przełącznika, by białe znaki na drodze pojawiły się lub znikły - informuje "New Scientist". Opracowane w Holandii oznakowanie poziome (czyli białe paski i strzałki) może pojawiać się i niknąć w mgnieniu oka, zmieniając drogą dwupasmową w trzypasmową - lub odwrotnie.

Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.

Enceladus, jeden z księżyców Saturna, opryskuje lodem 11 okolicznych satelitów planety - donoszą amerykańscy naukowcy ma łamach "Science". Enceladus prawie w całości zbudowany jest zzamarzniętej wody, mimo to jest geologicznie aktywny. W okolicy jego południowego bieguna wciąż wybuchają lodowe gejzery.

Wariant genu regulującego zegar biologiczny odpowiada za szczególny brak odporności niektórych osób na niewyspanie - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".

Zanieczyszczenie powietrza w górach może ograniczać ilość deszczu, jaka tam spadnie. Ten bezpośredni związek po raz pierwszy stwierdzono wyraźnie w najnowszym numerze "Science".

Język wielkiej salamandry Bolitoglossa dogleini jest wyrzucany z paszczy przez mięśnie najmocniejsze ze spotykanych u kręgowców -informuje "New Scientist".

Greccy archeolodzy ogłosili odkrycie posągu bogini Hery sprzed 2200 lat, dokonane podczas ostatnich wykopalisk, prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Dion - donosi serwis internetowy Kathimerini.

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

W rejonie Morza Bałtyckiego ocieplanie klimatu prawdopodobnie będzie następowało w tym stuleciu szybciej niż w innych rejonach świata - wynika z przedstawionego raportu.

Mały latający robot pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm, dzięki któremu owady utrzymują się na odpowiedniej wysokości w czasie lotu - czytamy w lutowym numerze pisma "Current Biology". Wiadomo nie od dziś, że zarówno insekty, jak i inne stworzenia latające, wyposażone są w specjalne, choć bardzo proste, mechanizmy, które pozwalają im utrzymać prawidłową wysokość lotu, a także zapewniają bezpiecznych start i lądowanie.