
Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.

Wystarczy jeden ruch przełącznika, by białe znaki na drodze pojawiły się lub znikły - informuje "New Scientist". Opracowane w Holandii oznakowanie poziome (czyli białe paski i strzałki) może pojawiać się i niknąć w mgnieniu oka, zmieniając drogą dwupasmową w trzypasmową - lub odwrotnie.

Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.

Enceladus, jeden z księżyców Saturna, opryskuje lodem 11 okolicznych satelitów planety - donoszą amerykańscy naukowcy ma łamach "Science". Enceladus prawie w całości zbudowany jest zzamarzniętej wody, mimo to jest geologicznie aktywny. W okolicy jego południowego bieguna wciąż wybuchają lodowe gejzery.

Wariant genu regulującego zegar biologiczny odpowiada za szczególny brak odporności niektórych osób na niewyspanie - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".

Zanieczyszczenie powietrza w górach może ograniczać ilość deszczu, jaka tam spadnie. Ten bezpośredni związek po raz pierwszy stwierdzono wyraźnie w najnowszym numerze "Science".

Język wielkiej salamandry Bolitoglossa dogleini jest wyrzucany z paszczy przez mięśnie najmocniejsze ze spotykanych u kręgowców -informuje "New Scientist".

Greccy archeolodzy ogłosili odkrycie posągu bogini Hery sprzed 2200 lat, dokonane podczas ostatnich wykopalisk, prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Dion - donosi serwis internetowy Kathimerini.

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

W rejonie Morza Bałtyckiego ocieplanie klimatu prawdopodobnie będzie następowało w tym stuleciu szybciej niż w innych rejonach świata - wynika z przedstawionego raportu.

Mały latający robot pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm, dzięki któremu owady utrzymują się na odpowiedniej wysokości w czasie lotu - czytamy w lutowym numerze pisma "Current Biology". Wiadomo nie od dziś, że zarówno insekty, jak i inne stworzenia latające, wyposażone są w specjalne, choć bardzo proste, mechanizmy, które pozwalają im utrzymać prawidłową wysokość lotu, a także zapewniają bezpiecznych start i lądowanie.

Kultura Clovis, od 50 lat uważana za ślady pierwszych ludzi na kontynencie amerykańskim, nie była najwcześniejsza i trwała krócej niż dotychczas sądzono. Wskazują na to wyniki ponownej analizy znalezisk z najważniejszych stanowisk tego kręgu kulturowego, które zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Science".

Spektrometryczna analiza składu mikrobiologicznego próbek umożliwia, w czasie wielokrotnie krótszym niż dotychczas, rozróżnienie pomiędzy gatunkami bakterii, jakie znajdują się w badanej cieczy - donosi "Chemical Communications".

Sonda Cassini wykonała zdjęcia ogromnej chmury na Tytanie. Naukowcy przypuszczają, że ma ona taki sam skład chemiczny jak ciecz wypełniająca jeziora na największym księżycu Saturna. O odkryciu donosi serwis internetowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Gen odgrywający kluczową rolę w rozwoju móżdżku, części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchów ciała, zidentyfikowali naukowcy z Hiszpanii i USA. Pracę, która może zaowocować nowymi metodami leczenia poważnych chorób związanych z uszkodzeniami móżdżku, zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".