
Amerykańskim naukowcom udało się opracować technikę, dzięki której potrafią wytworzyć skupioną, laserową wiązkę promieni rentgenowskich przy niewielkim zapotrzebowaniu na prąd - donosi internetowe wydanie "Nature Physics".

W wyniku globalnego ocieplenia światowa gospodarka może stracić w ciągu najbliższych 50 lat do 20 proc. produktu brutto - ocenili autorzy raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.

Zapach jedzenia skraca życie muszek owocowych będących na diecie uboższej w kalorie - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak napisali na łamach tygodnika "Science", oznacza to, że bodźce węchowe związane z pożywieniem mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia.

Prostą metodę budowania skomplikowanego islamskiego wzoru "girih" - charakterystycznego motywu zdobniczego, złożonego z wielokątów pokrytych siecią linii łamanych, arabscy rzemieślnicy opracowali już w połowie XV w. Pierwsze próba odtworzenia tego wzoru w świecie zachodnim miała miejsce dopiero w drugiej połowie XX w.

Dzięki genetycznej manipulacji roślinne tłuszcze mogą lepiej nadawać się na paliwo i zyskać na wartości odżywczej - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Brytyjskim naukowcom udało się znaleźć i naprawić lukę w bardzo bezpiecznych systemach kwantowego szyfrowania danych - donosi internetowy serwis BBC News.

Ornitolodzy z Międzynarodowego Komitetu Ochrony Wodniczki BirdLife poinformowali, że zagrożony wyginięciem, a bytujący w Polsce rzadki ptak - wodniczka - zimuje w Senegalu. Według specjalistów, rozwiązano jedną z największych zagadek ornitologicznych ostatnich lat.

Azjatycki wąż z gatunku Rhabdophis tigrinus potrafi przywłaszczyć sobie toksyny, wydzielane przez jadowite ropuchy - donosi numer pisma "PNAS". Rhabdophis tigrinus, czyli zaskroniec tygrysi to niewielki gad zamieszkujący tereny Azji Wschodniej.

Kilkaset ołowianych kul z karabinów którymi strzelały do siebie wojska francuskie i rosyjskie odkryli archeolodzy przeszukujący okolice Pułtuska - pole bitwy sprzed 200 lat. Znaleziono także pociski artyleryjskie, francuskie guziki z numerami pułków oraz wiele innych elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

W opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory raporcie eksperci stwierdzają, że konieczne jest zmniejszenie poboru prądu przez serwery i komputery. W 2010 roku tylko USA będzie musiało wydać na energię dla urządzeń informatycznych dodatkowe 3,5 mld USD.

Grupa dinozaurów, od której pochodzą ptaki, miała najprawdopodobniej mały genom - taki jak ptaki współczesne. Doniesienie naukowców z USA opublikowane na łamach pisma "Nature" sugeruje, że redukcja genomu może być jedną z cech umożliwiających zwierzętom latanie.

Ludzie często zadają pytanie, po co latać na Księżyc? NASA sporządziła raport, w którym zebrano aż 181 pomysłów na to, co można robić na Księżycu. Licząca 48 stron publikacja powstała na podstawie konsultacji NASA z różnymi organizacjami, instytucjami, naukowcami i innymi osobami. Zapewne nie wszystkie opisane w niej kwestie zostaną zrealizowane.

Brytyjscy naukowcy liczą na to, że ekshumacja szczątków angielskiego arystokraty Sira Marka Sykesa, dyplomaty i polityka, który w 1919 r. zmarł na grypę hiszpankę, przyczyni się do zapobieżenia potencjalnej pandemii ptasiej grypy.

Człowiek codziennie gubi, nie zdając sobie z tego sprawy, tysiące komórek swego ciała, tymczasem do określenia niepowtarzalnego kodu DNA każdego z nas, wystarczy tylko jedna komórka.

Współpraca fizyków z Polski, Rosji i Niemiec na Uniwersytecie Augsburskim pozwoliła na odkrycie nowych efektów oddziaływań elektronów w metalach. Międzynarodowa grupa fizyków w Centrum Badawczym "Zjawiska Kooperacyjne w Kryształach" zbadała efekt pochodzący z silnych korelacji między elektronami.