Stworzenie trójwymiarowych obrazów ludzkich organów umożliwi wspólny projekt badawczy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego i IBM Polska.
O zdecydowane działania na rzecz wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej zaapelowało Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk. Tekst zawierającej taki zapis uchwały, dotyczącej rozwoju energetyki w Polsce, uczeni przekazali 21 maja PAP.
Przenośny system do odczytu dozymetrów promieniowania gamma i neutronowego opracowali - pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Andrzeja Napieralskiego - dr inż. Dariusz Makowski i mgr inż. Piotr Krasiński z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.
Ponad 70 proc. odpadów gumowych na świecie stanowią opony samochodowe. Reszta to odpady przemysłowe, których zagospodarowanie stało się ogólnoświatowym problemem. Zespół naukowców kierowany przez prof. dra hab. Dariusza Sybilskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie prowadzi badania nad zastosowaniem materiałów z recyklingu opon samochodowych.
Nanorurki węglowe, wprowadzone do komórek nowotworowych i aktywowane błyskiem lasera eksplodują, niszcząc tym samym nowotwór. Proces jest selektywny, dzięki czemu jedynie zmienione nowotworowo komórki ulegają zniszczeniu, donosi "Small".
Volkswagen uruchomił największą instalację fotogalwaniczną w północnych Niemczech. Instalacja znajduje się na dachu zakładu Volkswagena w Wolfsburgu i ma wielkość sześciu boisk piłkarskich.
Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej (LIB) Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej pracują nad unowocześnieniem stentów wieńcowych stosowanych u osób z chorobami układu krążenia - informuje dr Tomasz Ciach z LIB.
Ponad 30 proc. ilości standardowo zużywanej energii pozwoli zaoszczędzić zbudowany w Katowicach Innowacyjny Budynek Energooszczędny.
Polskie ministerstwa i narodowe centra, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, przedstawiciele przemysłu i nauki, biblioteki - słowem: wszyscy, którzy chcą inwestować w nowe technologie, mają szansę na finansowanie wdrożeń z programu wspierania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT PSP).
Firma Evolved Machines, Inc. uruchomiła urządzenie do obliczeń równoległych o 10 800 rdzeniach, przeznaczone do opracowywania sztucznych obwodów nerwowych. System zawiera 42 procesory obliczeniowe NVIDIA® Tesla™, pracujące pod kontrolą 14 czterordzeniowych procesorów AMD Phenom®, zaś jego nominalna moc obliczeniowa wynosi ponad 40 teraflopsów.
Poszukiwanie nowych ekologicznych źródeł energii elektrycznej staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla producentów energii, ale i dla naukowców. Źródłem tzw. czystej energii są nie tylko elektrownie wiatrowe i wodne czy ogniwa chemiczne wykorzystujące jako paliwo czysty wodór.
Producent samochodów elektrycznych, firma Tesla Motors zaprezentowała swój nowy model sportowego, pięcioosobowego samochodu, który wprowadzi na rynek w 2011 roku.
Metanol z węgla to w polskich warunkach najbardziej opłacalny wariant produkcji paliw z tego surowca. Metanol może być stosowany zarówno jako domieszka do paliw, albo jako samodzielne paliwo. Teraz metanolu na potrzeby krajowego przemysłu chemicznego, nie produkuje się w Polsce.
O blisko 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku ilość energii wytworzonej w Południowym Koncernie Energetycznym (PKE) z biomasy, głównie spreparowanych odpadów drzewnych - wynika z informacji uzyskanych w firmie.
Internetowa wyszukiwarka Google rozbudowała swój portal Google Maps o trójwymiarowe zdjęcia ulic i domów 25 miast w W.Brytanii.