Świat nauki (archiwalne artykuły)

Planetoida 2008HJ jest rekordzistką jeślichodzi o prędkość rotacji. Pełnego obrotu wokół własnej osi dokonuje w niespełna 43 sekundy - informują strony internetowe Faulkes Telescope Project.
Załoga wahadłowca Discovery, który w sobotę wyruszy z 14-dniową misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), otrzymała zadanie specjalne: dostarczyć części zapasowe do jedynej kosmicznej toalety, której awaria od tygodnia daje się we znaki przebywającym na stacji astronautom.
Minęło 10 lat od momentu ujrzenia pierwszego światła przez Very Large Telescope. W ciągu tego czasu VLT stało się zespołem czterech ośmiometrowych teleskopów.
Brak strategii i jasnego rządowego programu to najpoważniejsze bariery rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce - mówiła w czasie panelowej dyskusji Danuta Jabłońska, szefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podczas Dni Technik Satelitarnych.
Chiny wystrzeliły na orbitę satelitę meteorologicznego, który ma dostarczyć bardziej dokładne prognozy pogody w trakcie letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie i na czas odbudowy terenów zniszczonych w trzęsieniu ziemi w Syczuanie.
26 maja o godz. 01.54 polskiego czasu na Marsie wylądował lądownik Phoenix, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie lodu arktycznego w okolicy bieguna północnego w poszukiwaniu śladów życia. Misja ta może przynieść przełom w dalszych badaniach Czerwonej Planety, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy życie mogło rozwinąć się także poza Ziemią.
Za kilka dni do pojazdów od dawna eksplorujących powierzchnię Marsa dołączy kolejny. Będzie to amerykański lądownik Mars Phoenix Lander.
Podczas zakończonej właśnie międzynarodowej kampanii obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi, prowadzonej przez amerykański Astronomical Research Institute, uczniowie z polskich szkół dokonali skutecznej weryfikacji orbit dwóch planetoid uważanych dotychczas za obiekty potencjalnie zagrażające Ziemi oraz odkryli jedną nową asteroidę. O wynikach kampanii informuje portal Astronomia.pl.
Burze piaskowe to fenomenalne zjawiska, choć jeśli jesteśmy w ich pobliżu lub nie daj Boże w samym środku z pewnością nikomu nie ma do śmiechu. Źródło: blogbox.com.pl
W latach 70. i 80. w W.Brytanii zaobserwowano setki niezidentyfikowanych obiektów latających, słynnych UFO - przyznał brytyjski resort obrony. Nie ma jednak dowodów na to, by Ziemię odwiedzili przybysze z kosmosu.
Dziewięć występujących we wczesnym Wszechświecie młodych, niezwykle zwartych galaktyk odkryli astronomowie analizując dane zebrane podczas obserwacji prowadzonych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz teleskopy W.M. Keck Observatory na Hawajach.
Holenderscy i niemieccy astronomowie uzyskali pierwszy dowód na to, że gorący gaz ośrodka międzygalaktycznego może być źródłem brakującej materii Wszechświata. Informacja o odkryciu ukazała się w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.
Jeden ze składników zwykłej materii, którego brakowało nam do określenia bilansu masy Wszechświata, został odnaleziony - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje kosmiczną misję, która ma dokładnie zbadać Słońce. Sonda ma dotrzeć bliżej naszej gwiazdy niż jakakolwiek wcześniejsza misja.
Przez długie lata Rosjanie utrzymywali, że w latach 60-tych nie ścigali się z Amerykanami o pierwszeństwo w lądowaniu człowieka na Księżycu. Tezę tę narzucili skutecznie całemu światu i przez wiele lat była ona niemal powszechnie powtarzana w światowych mediach przez zagranicznych polityków, dziennikarzy i naukowców.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności