Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że próbnik Phoenix, który szuka na Marsie wody, by ustalić, czy na tej planecie istniało kiedykolwiek życie, natrafił na lód.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Instytut Badań Astronomicznych (ARI) nagrodziły polskich uczniów, którzy wiosną tego roku brali udział w międzynarodowym programie obserwacji obiektów bliskich Ziemi. Polakom udało się m.in. skutecznie zweryfikować orbity dwóch planetoid uważanych dotychczas za obiekty potencjalnie zagrażające naszej planecie oraz odkryć jedną nową asteroidę.
Sergey Brin, współzałożyciel internetowej firmy Google, wpłacił 5 milionów USD zaliczki na poczet miejsca na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego.
Polscy astronomowie bardzo pozytywnie odnieśli się do odkrycia międzynarodowego zespołu naukowców, który badając meteoryt Murchison ustalił, że jeden z ważnych składników budujących DNA najprawdopodobniej pochodzi z Kosmosu.
Astronomowie uzgodnili nazwę nowej kategorii ciał Układu Słonecznego. Obiekty podobne do Plutona będą nazywane plutoidami.
Planetoida o numerze 12999 oficjalnie nosi już nazwę 'Toruń'.
Startująca z kosmodromu na przylądku Canaveral rakieta nośna Delta wyniosła w środę na orbitę wokółziemską amerykański automatyczny teleskop promieni gamma, który ma pomóc w badaniu m.in. czarnych dziur i pól magnetycznych gwiazd o wysoce zagęszczonej materii.
Być może brak kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi jest spowodowany tym, że dotychczas szukaliśmy ich nie tam gdzie powinniśmy - sugerują astronomowie na zjeździe American Astronomy Society w St Louis.
Skracający się okres orbitalny "gorącego Jowisza" OGLE-TR-111b może być efektem istnienia w układzie planety o masie Ziemi - informują astronomowie w artykule złożonym do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".
Internetowy portal Astronomia.pl kilkakrotnie przeprowadzał ankietę, w której internauci byli proszeni o wskazanie najładniejszej ich zdaniem planety. Za każdym razem bezdyskusyjnie wybierano Ziemię i Saturna.
Trwają prace przygotowawcze do misji EXOMARS 2013, podczas której mają być prowadzone poszukiwania śladów życia na Marsie. Jedno z urządzeń badawczych jest konstruowane w systemie laboratorium na chipie, przyczyniając się do redukcji ciężaru oraz zajmowanego miejsca w sondzie kosmicznej, a przez to - redukcji kosztów całej misji, donosi "Lab on a Chip".
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył układ planetarny, w którym krążąca wokół brązowego karła planeta jest niewiele większa od Ziemi.
Indie zapowiadają, że wyślą swoją pierwszą bezzałogową misję księżycową w październiku, listopadzie lub grudniu b.r. Celem misji o nazwie Chandrayan-I będzie sfotografowanie powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego wypatrzył w maju 5 komet, podaje portal Astronomia.pl. Michał Kusiak szuka komet przez Internet, na zdjęciach wykonanych przez obserwatorium słoneczne SOHO.
Jak podaje NASA, marsjański lądownik Phoenix wykonał zdjęcie, na którym naukowcy podejrzewają występowanie lodu. Pewności jednak na razie nie mają. Silniki hamujące Phoenix odrzuciły piasek i odsłoniły albo skałę albo lód.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności