
Północnoamerykańskie żaby ryczące mogły roznieść po świecie groźną chorobę płazów, wywoływaną przez grzyby - informuje pismo "Biology Letters". Pochodząca ze wschodnich wybrzeży USA żaba rycząca (Rana catesbeiana) osiąga wielkość do 20 centymetrów i wagę do pół kilograma. Pożera wszystko, co się rusza i może być połknięte - pisklęta, myszy, węże, a nawet małe żółwie.

Wykopaliska archeologiczne i badania geofizyczne, przeprowadzone przez irańsko-francuski zespół naukowców w Marvdasht, doprowadziły do odkrycia kanału nawadniającego z czasów Achemenidów.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu sąsiedzi mogą poprawić swój dostęp do internetu nie wydając pieniędzy na lepszą infrastrukturę.

Japoński satelita podczerwony Akari dostarczył pierwszych obrazów nieba - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Drastycznie zmniejszają się populacje niektórych gatunków ptaków, corocznie migrujących między Afryką, a Europą - alarmują brytyjscy badacze i przedstawiciele organizacji BirdLife International.

Żyjące w grupach langusty potrafią wyczuć, która z nich jest chora i konsekwentnie jej unikać. Gwarantuje to zdrowie całej populacji - czytamy w najnowszym "Nature".

Odkrycie pochwy miecza, wykonanej z kości słoniowej, było jednym z największych osiągnięć trzeciego sezonu wykopalisk na stanowisku Sangtarashan, w prowincji Lorestan w Iranie - donosi serwis internetowy CHN Agency.

W marcu 2006 r. dostęp do internetu miało 694 mln osób na świecie - wynika z opublikowanego raportu firmy analitycznej ComScore. Największa grupa internautów mieszka w Azji: w Korei Południowej, Chinach, Indiach i Japonii - razem stanowią o 25 proc. światowej populacji internautów.

Pierwsze galaktyki były bardzo małe w porównaniu z dzisiejszymi. Ważyły nawet 10000 razy mniej niż nasza Droga Mleczna- informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Około połowy azotu, trafiającego do tropikalnych lasów w postaci związków, ulatnia się do atmosfery dzięki żyjącym tam bakteriom - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

W czasie ostatniego tysiąclecia Morza Bałtyckiego zginął z jego wód tylko jeden gatunek fauny - jesiotr amerykański. To, że Bałtyk jest morzem tak ubogim w gatunki zwierząt, nie jest "winą" człowieka. W głównej mierze spowodowane jest to młodym wiekiem geologicznym morza, które jeszcze "niedawno" było akwenem słodkowodnym.

Archeolodzy z Oksfordu dokonali niespodziewanego, znaczącego odkrycia dużego cmentarzyska z czasów rzymskich w Anglii - donosi serwis internetowy Oxford Mail.

Naukowcy amerykańscy stworzyli "klatki" składające się z 16 lub 18 atomów złota. We wnętrzu trójwymiarowych złotych struktur można zamykać inne atomy - donosi "Proceedings of the National Academy of Science".

Naukowcy planują kolejne misje kosmiczne, które tak jak sonda Deep Impact, zbadają komety poprzez bliskie przeloty lub uderzenia pociskami - informują strony internetowe University od Maryland.

Obiecująca terapia genetyczna wykorzystująca małe cząsteczki RNA do blokowania zmutowanych lub wirusowych genów może być groźna dla życia zwierząt - wynika z badań amerykańskich, o których informuje najnowszy tygodnik "Nature".