
Około 49 mln lat temu Arktyka miała klimat subtropikalny, była zielona, a wodne paprocie porastały słodkie, powierzchniowe wody jej morza - potwierdziły najnowsze badania. O wynikach badań prahistorii środowiska Arktyki piszą w najnowszym "Nature" trzy zespoły naukowców.

Testosteron pomaga samcom niektórych gatunków ptaków śpiewających zmienić się w prawdziwych ptasich "macho" - odkryli amerykańcy biolodzy. Dodatkowa dawka hormonu sprawia, że ptaki stają się bardziej aktywne oraz atrakcyjniejsze dla partnerek, ale taki tryb życia szybko negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

archeolodzy odkopali na terenie Rzymu dobrze zachowany szkielet kobiety, która żyła 3 tys. lat temu. To cenne znalezisko - czytamy w serwisie BBC News - jest aż o 300 lat starsze niż Rzym (tradycyjnie przyjmowana data założenia Rzymu to 753 r. p.n.e.).

Firma BenQ, wiodący producent urządzeń cyfrowych dla domu, poinformował o wprowadzeniu na polski rynek projektora W100. Nowy model projektora dedykowany jest dla kina domowego przede wszystkim dla wszystkich zwolenników oglądania filmów i programów TV na szerokim ekranie, którego nie jest w stanie zapewnić żaden obecnie produkowany telewizor LCD.

Nietypowa aktywność okolic biegunowych Enceladusa może być wytłumaczona, jeśli założymy, że położenie równika i biegunów tego księżyca uległo wyraźnym zmianom w ostatnim czasie - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

To, że ludzie różnią się pod względem seksualności i libido zależy od różnic w genach - wynika z artykułu zamieszczonego w piśmie "Molecular Psychiatry". Badacze z Izraela wykazali, że warianty ważnego genu wpływają bądź wzmacniająco, bądź hamująco na nasz popęd płciowy.

Największa w Chinach, i trzecia pod względem długości rzeka na świecie, Jangcy jest już tak brudna, że niedługo trudno z niej będzie pozyskiwać wodę pitną - alarmują chińscy eksperci.

Cząsteczkę, która bierze udział w powstawaniu połączenia półkul mózgu potrzebnego im do wzajemnej komunikacji, zidentyfikowali badacze z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza majowe wydanie pisma "Journal of Neuroscience".

Angielski okręt wojenny z XVII wieku, którego wrak odkryty został w Zatoce Pevensey u wybrzeży angielskiego Wschodniego Sussex, to najprawdopodobniej pozostałość 70-działowego okrętu "Resolution", zatopionego w 1703 roku - donosi serwis internetowy BBC News.

Komisja Europejska (KE) skrytykowała większość krajów członkowskich UE za niezbyt ambitne podejście do wyznaczonych sobie celów, dotyczących stosowania nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Klienci, którzy testują możliwość dokonywania płatności w tzw. technologii zbliżeniowej (NFC - near field communication), chętnie jej używają do robienia zakupów detalicznych. O wynikach badań konsumentów poinformowały w komunikacie Royal Philips Electronics i Visa International.

Mauzoleum Czyngis-chana w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na północy Chin. W weekendy odwiedza je ok. 20 tysięcy osób - podała agencja Xinhua (Sinhua).

Zmodyfikowany genetycznie maniok może pomóc w zwalczaniu głodu w wielu biednych krajach, m.in. w Afryce - uważają autorzy artykułu opublikowanego na łamach pisma "Plant Biotechnology Journal". Zmieniona roślina produkuje bowiem znacznie więcej niż zazwyczaj jadalnych części, tj. liści i korzeni.

Astronomowie będą wkrótce mogli doświadczalnie sprawdzić nową teorię grawitacji, według której istnieją cztery fizyczne wymiary i piąty, którym jest czas - informuje pismo "Physical Review". Matematyczną teorię, konkurencyjną wobec ogólnej teorii względności Einsteina, opracowali naukowcy z uniwersytetów Duke i Rutgers.

Strefa tropikalna powiększa się - informują naukowcy na łamach ostatniego "Science". Jej granice przesuwają się coraz bliżej biegunów.