
Tylko od 19 do 24 marca można zwiedzać w Warszawskim Muzeum Techniki wystawę prezentującą zaprojektowane i produkowane w Polsce bezzałogowe maszyny latające, zwane dronami.

5 - 9 marca odbędą się tego roczne targi branży informatycznej i nowych technologi, wezmą w niej udział studenci i naukowcy z Polski.

Opracowano system "wzroku holograficznego", który pomoże strażakom w odnalezieniu osoby, której nie widać gołym okiem.

Powstała aplikacja, która wykorzysta wbudowany aparat do przeprowadzania analizy moczu.

Programy do optycznego rozpoznawania tekstu przydają się nie tylko w biurze, ale także w domu czy w trakcie nauki. W przypadku najlepszych programów do OCR (optycznego rozpoznawania pisma) proces przetwarzania tekstu jest prosty i szybki. Prześledźmy ten proces na przykładzie jedenastej wersji programu ABBYY FineReader.

Jakub Oleś i Marek Niewiadomski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH udowodnili, że po trzech latach studiów są w stanie skonstruować od podstaw robota inspekcyjnego, który w przyszłości może pracować w trudnych warunkach.

Opracowany na Politechnice Wrocławskiej Mechatroniczny pojazd gąsienicowy* to innowacyjne urządzenie do serwisowania cięgien linowych oraz transportu linowego. Przełomowe rozwiązanie prof. Piotra Dudzińskiego oraz mgr inż. Adama Koniecznego z Wydziału Mechanicznego nagrodzone złotym medalem na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2012".

Prof. AGH Krzysztof Wojciechowski z Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z zespołem pracuje nad generatorem, który ma przekształcać ciepło spalin samochodowych na energię elektryczną. Przedsięwzięcie prowadzi do skutecznego oszczędzania energii i jednocześnie ma wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki odzyskowi ciepła odpadowego ze spalin, samochody będą mogły zużywać mniej paliwa, zmniejszy się również zanieczyszczenie środowiska, a kierowcy zaoszczędzą pieniądze.

Naukowcy opracowali nowy typ żarówki z tworzywa sztucznego, który z czasem mógłby zastąpić świetlówki kompaktowe. Nowa żarówka zrobiona jest po prostu z plastiku i wytwarza lepszej jakości światło. W porównaniu z klasycznymi świetlówkami nie daje też efektu migania.

Ryzyko związane z rozwojem biotechnologii, sztucznej inteligencji, nanotechnologii i innymi zagrożeniami dla naszego gatunku, które wynikają z rozwoju technologii, będą badać naukowcy z brytyjskiego Cambridge. Stworzyli w tym celu specjalne centrum. Koniec nie jest bliski, ale może taki być, o ile nie powstrzymamy naszej technologicznej pomysłowości - ostrzegają naukowcy z University of Cambridge: profesor kosmologii i astrofizyki Martin Rees, filozof Huw Price oraz wynalazca Skype - Jaan Tallinn.

"New York Times" napisał, że na rynku pracy szybko rośnie konkurencja dla robotników niewykwalifikowanych, których w wielu fabrykach zastępują roboty, pracujące bez przerwy na kawę, całą dobę, 365 dni w roku. I co my ludzie mamy z tym zrobić? Mamy się cieszyć czy smucić?

Naukowcy zaangażowani w projekt finansowany w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozwiną badania nad optycznymi badaniami mikroskopowymi, które znajdują zastosowanie m.in. w ocenie struktury mikronaczyń w ludzkim oku przy zmianach cukrzycowych oraz sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru.

Wynalazek nowego tranzystora jest krokiem ku budowie komputerów kwantowych - urządzeń wielokrotnie szybszych niż dzisiejsze. Potrafi on manipulować spinami elektronów – dzięki czemu może zamykać i otwierać przepływ prądu elektrycznego.

W ramach Bio-centrum, koordynowanego przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN (IGHZ) zakupiono nowoczesną aparaturę, na której w przyszłości prowadzone będą skomplikowane badania zmierzające do poprawy jakości żywności. Badacze będą też świadczyć wyspecjalizowane usługi dla firm z sektora rolno-spożywczego.

W ubiegły weekend, 10 i 11 marca, w Wiedniu odbyły się największe europejskie zawody robotyczne RobotChallenge. Jest to zarazem najbardziej prestiżowa impreza tego typu, tym bardziej miło słyszeć, że po raz kolejny zdominowali ją Polacy.