Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcom udało się opracować metodę usuwania tonera z zadrukowanego papieru i co za tym idzie – całych wydruków. W związku z czym papier taki może być używany nawet 5 razy przed oddaniem do recyklingu.
Powstał prototyp wózka inwalidzkiego kierowanego głosem i ruchem oka. Jest on dziełem uczonych z Politechniki w Leiria.
Na dwóch uniwersytetach na południu Chin powstaje superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera, japońskiego komputera "Kei".
Niemieccy naukowcy opracowali kask narciarski wyposażony w system komunikacyjny sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, który umieszczony jest na górnej części kasku.
Naukowcy z Uniwersytetu Minho w Bradze opracowali rewolucyjną metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Według uczonych nowa technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i niezwykle oszczędna.
Opracowano oprogramowanie, które pozwoli zidentyfikować kłamcę na podstawie ruchów jego gałki ocznej. Przeprowadzono wstępne testy, które wykazały, że w 82,5 proc. przypadków urządzenie nie myli się.
Nowa metoda trójwymiarowego drukowania ludzkich mięśni szkieletowych została opracowana przez amerykańskich naukowców. Pozwali ona na m.in. na dokładne testowanie leków.
Naukowcy opracowali zmieniającą barwę światła latarkę. Sterowana ona jest przez czujnik temperatury. Za jej pomocą możliwe jest wykrywanie w mieszkaniach strat ciepła, wymagających lepszej izolacji.
Amerykańcy naukowcy skonstruowali oprogramowanie, które po cechach połączeń telefonicznych pozwoli namierzyć oszusta, który próbuje autoryzować przez telefon transakcję, posługując się danymi skradzionej karty kredytowej.
Biomimetyczna ryba - robot skonstruowana przez naukowców z Polytechnic Institute of New York University okazała się zdolna do przewodzenia ławicy prawdziwych ryb.
Katastrofa w Fukushimie w Japonii przyczyniła się do powstania wielu internetowych stron, poświęconych niezależnym pomiarom poziomu promieniowania (na przykład Japan Geigermap).
W Brukseli na gali z okazji 5-lecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych zostanie zaprezentowany polski projekt Solaris.
Chińscy uczeni opracowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonującą ruchy palcami. Wynalazek ten może się przyczynić do zbudowania protezy rąk i dłoni odbierającej impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej.
Urządzenie, które wyglądem przypomina popularną pamięć masową po podłączeniu do laptopa potrafi zbadać DNA w ciągu sekund.
Podczas targów CeBIT w Hanowerze niemieccy inżynierowie przedstawią robota - artystę. Uczestnicy targów będą mogli podpatrywać nietypowego malarza w akcji, a nawet pozować mu do portretu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności