Brytyjscy naukowcy opracowali nową technologię zapisu na dyskach twardych. Zastępuje ona głowicę magnetyczną – laserem impulsowym o impulsie trwającym miliardowe części sekundy.
Amerykańscy naukowcy opracowali nową technologię umożliwiającą bezkolizyjną współpracę procesora centralnego i procesora graficznego w komputerach stacjonarnych, netbookach a nawet tabletach. Umożliwi ona zwiększenie wydajności procesora centralnego o ponad 20 proc.
Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz politechniki w Walencji opracowali materiał, zaliczany do glinokrzemianów, który przekształca benzynę w olej napędowy.
Inżynierowie z USA opracowali skuter, wyposażony w zaawansowane ogniwa litowo-jonowe, na których może przejechać 129 km w jednym cyklu ładowania-rozładowania. Ma on wysokość 1 m i wielkość dużej walizki.
Amerykańcy naukowcy opracowali pocisk, który trafia tam, gdzie wskaże mu wiązka lasera - nawet, gdy nie posyła go strzelec wyborowy.
Z myślą o osobach zmotoryzowanych, brytyjscy naukowcy stworzyli system informujący w czasie rzeczywistym kierowców o wolnych miejscach parkingowych. Urządzenie jest oparte na czujnikach bezprzewodowych i nie wymaga specjalnej infrastruktury technicznej.
Magazyn „Technology Review” poinformował, że Naukowcy z USA opracowali inwertor dla elektrowni słonecznych umożliwiający konwersję prądu stałego ogniw na zmienny dla sieci przesyłowej.
Szwajcarscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie układ scalony oparty na molibdenicie. Minerał ten może zostać użyty w układach scalonych o dużym stopniu integracji.
Niemieccy naukowcy stworzyli silnik Stirlinga z nanocząsteczek. „New Scientist” i „Nature Physics” poinformowali, że po dopracowaniu taki nanosilnik byłby montowany w mikrorobotach medycznych.
Kartonowy robot przypominający kartonową wersję filmowego Wall-e jeździ po mieście z kamerą i prosi ludzi, by opowiadali mu interesujące historie. Na swoim koncie ma już ok. 50 wywiadów.
W stanie nieważkości odbyły się zawody robotów „Spheres ZeroRobotics” sterowanych przez uczniów ze szkół z Europy i Ameryki. Areną zmagań była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
Amerykański łazik Opportunity rozpoczyna już dziewiąty rok swojego pobytu na Marsie. Marsjańską zimę spędzi w miejscu nieoficjalnie nazwanym „Greeley Haven” (w tłumaczeniu: Schronienie Greeley).
Amerykańscy naukowcy sugerują, że zastosowanie parasola, złożonego z drobnych cząsteczek, rozproszonych w stratosferze, mogłoby przyczynić się do ochłodzenia klimatu na naszej planecie.
Rosyjska agencja ITAR-TASS poinformowała, że rząd Japonii chce stworzyć zautomatyzowane ekologiczne farmy, na których będą pracować roboty.
Mini-łodzie podwodne, które samodzielnie usuwają ładunki wybuchowe są dziełem Naukowców z Porto. Opracowane przez nich jednostki niewielkich rozmiarów zdolne są do rozbrajania m.in. min morskich, na głębokości 50 m.