Świat nauki (archiwalne artykuły)

U niektórych osób kofeina zawarta w kawie może podnosić ryzyko zawału serca, natomiast u innych może je nawet obniżać. Wszystko zależy od wariantu genu, który wpływa na tempo metabolizmu kofeiny w organizmie człowieka - wskazują najnowsze badania kanadyjskie.
Chińscy doradcy z Politycznego Komitetu Konsultacyjnego wyrażają obawy, że zanieczyszczenia przemysłowe zniszczą życie flory i fauny morskiej we wschodniej części Zatoki Pohaj, najgłębiej w ląd wchodzącej części Morza Żółtego - podała chińska agencja Xinhua.
Mechanizm, który kontroluje tempo ruchów naszego ciała, udało się rozszyfrować naukowcom z USA. Odkrycie to pomoże opracować nowe metody leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego, które mogą m.in. prowadzić do paraliżu kończyn - napisali badacze w najnowszym tygodniku "Nature".
Pierwsi ludzie przybyli na Wyspę Wielkanocną kilka stuleci później niż dotychczas przypuszczano - wynika z najnowszych badań, opublikowanych przez pismo "Science".
Sonda Cassini znalazła prawdopodobny dowód na to, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, znajduje się woda w stanie ciekłym -informuje w piątek NASA. Enceladus to jeden z księżyców Saturna. Został odkryty w 1789 roku przez Williama Herschela. Satelita ma średnicę 500 kilometrów i obiega Saturna po prawie kołowej orbicie w odległości 238 tysięcy kilometrów.
Dzięki wykorzystaniu atomów rzadkiego pierwiastka, iterbu, oscylujących z częstotliwością odpowiadającą widzialnemu światłu, zegary atomowe mogą się stać jeszcze dokładniejsze - informuje pismo "Physical Review Letters".
Niewielkie zmiany wysokości korytarzy lotów mogą znacznie zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie samolotów na środowisko naturalne - czytamy w najnowszym "New Scientist". W jaki sposób przemysł lotniczy negatywnie wpływa na środowisko? Przyczynia się do pogłębiania tzw. efektu cieplarnianego - odpowiadają naukowcy.
Gatunki traw, które można wykorzystać jako alternatywny surowiec w produkcji energii, mogą wkrótce pojawić się na polach w Europie i Stanach Zjednoczonych - twierdzą naukowcy. Skorzysta na tym środowisko naturalne, gdyż spalanie roślinnego "paliwa" nie przyczynia się w takim stopniu do globalnego ocieplenia, jak paliw kopalnych - dodają.
Ludzie, którzy pozostają w związkach na odległość, zyskali nowy sposób na podtrzymywanie i pogłębianie swego związku. Z pomocą przyszła im nowoczesna technologia oraz amerykańscy naukowcy, którzy wynaleźli specjalne bezprzewodowe kieliszki dla zakochanych - czytamy w ostatnim "New Scientist".
Japoński biznesmen, 34-letni Daisuke Enomoto, został uznany przez komisję lekarską rosyjskiej agencji kosmicznej za zdolnego do odbycia lotu na orbitę okołoziemską - poinformowała w poniedziałek amerykańska organizacja "Space
Adventures".
Gdy dzieci dorastają, aktywność niektórych genów kontrolujących ciśnienie krwi ulega zmianie - wykazały badania w grupie ponad 500 par bliźniąt. Informacje na ten temat podaje serwis EurekAlert.
W amerykańskim laboratorium Sandia udało się otrzymać plazmę o temperaturze dwóch miliardów stopni Celsjusza, znacznie wyższej niż panująca wewnątrz gwiazd - informuje pismo "Physical Review Letters".
Lepiej zapobiegać niż leczyć - do tej zasady
chcą się teraz zastosować także ekolodzy. Naukowcy przygotowali dla nich listę 20 rejonów na świecie, które w przyszłości mogą stać się miejscami wymierania wielu gatunków ssaków, choć na razie zwierzęta te nie jeszcze zaklasyfikowane jako zagrożone wyginięciem - czytamy w serwisie Nature.com.
Koreański profesor Woo Suk Hwang rzeczywiście jako pierwszy na świecie sklonował w roku 2005 psa, chociaż w sprawie ludzkich komórek macierzystych okazał się oszustem - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Sześć posągów Sechmet, egipskiej bogini wojny o głowie lwicy, odkrył zespół niemieckich i egipskich archeologów podczas prac renowacyjnych prowadzonych w jednej ze świątyń w południowej części Luksoru w Egipcie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności