Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dwie trzecie (66 proc.) Rosjan dopuszcza istnienie jakichś form życia na innych planetach - wynika z opublikowanego w przeddzień Dnia Kosmonautyki, sondażu, który przeprowadziło ogólnorosyjskie centrum badania opinii publicznej WCIOM.
Zastosowana przez naukowców z NASA nowa technika do wyznaczania mas czarnych dziur pozwoliła określić masę obiektu, który okazał się najlżejszą - spośród dotychczas odkrytych - czarną dziurą. Wyniki badań astronomów zostały przedstawione podczas spotkania American Astronomical Society High-Energy Astrophysics Division w Los Angeles.
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył dziesięć kolejnych planet pozasłonecznych. Obserwacje, które zostały dostarczone naukowcom przez teleskopy-roboty, mają pomóc w lepszym zrozumieniu procesu powstawania tego typu obiektów.
Powstaje właśnie instrument, który umożliwi pomiary prędkości radialnych obiektów na niebie z dokładnością 1 cm/s, co pozwoli na wykrywanie bliźniaków naszej Ziemi - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Najnowsza mapa temperatury rejonu w okolicach bieguna południowego Enceladusa wskazuje, że obszar ten jest cieplejszy niż do tej pory sądzono.
Zakończyły się pomyślnie wstępne fazy projektowe osłony słonecznej dla kosmicznego teleskopu James Webb Space Telescope, który w roku 2013 zastąpi Teleskop Hubble'a.
Amerykański pojazd Spirit, badający powierzchnię Marsa, szykuje się do hibernacji na czas marsjańskiej zimy. Spirit dotarł do miejsca przeznaczonego na "zimowy sen" i NASA nie planuje dalszych jego podróży aż do marsjańskiej wiosny.
Naukowcy z niemieckiego instytutu naukowego wykryli w kosmosie cząsteczkę blisko związaną z aminokwasami. Zaobserwowana molekuła to aminoacetonitryl.
Japońscy naukowcy chcą wykonać papierowy samolot, którzy wystrzelony w przestrzeni kosmicznej powróci na Ziemię. Obserwacja lotu ma pomóc zbudować lepsze pojazdy kosmiczne.
Zespół naukowców korzystający z teleskopów na Hawajach zaobserwował trzy planetoidy, których wiek określono na 4,55 mld lat. To najstarsze znane planetoidy.
W czwartek o godzinie 6:48 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę.
Alfa Centauri to system trzech gwiazd znajdujących się najbliżej Słońca. Symulacje przeprowadzone przez amerykańskich astronomów wskazują, że nic nie stoi na przeszkodzie aby istniała tam planeta podobna do Ziemi.
Niezwykłego odkrycia schodzących lawin w pobliżu północnego bieguna Marsa dokonała Ingrid Daubar Spitale z Uniwersytetu Arizona analizując zdjęcia wykonane 19 lutego przez zainstalowaną na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter kamerę HiRISE.
Rozpoczął się pierwszy naukowy eksperyment w europejskim module Columbus zainstalowanym niedawno na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Eksperyment dotyczy badania wpływu grawitacji na wzrost roślin.
Na dnie starej kopalni rudy żelaza Soudan w Minnesocie, głęboko pod powierzchnią ziemi niezwykle czułe detektory oczekują na WIMP-y, słabo oddziałujące masywne cząstki będące jednymi z głównych kandydatów na składniki ciemnej materii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności