Świat nauki (archiwalne artykuły)

Mozaika złożona z 39 zdjęć wykonanych w ultrafiolecie przez umieszczony na sondzie Swift Ultraviolet/Optical Telescope pokazuje gwałtowne procesy gwiazdotwórcze zachodzące w galaktyce M33. To najdokładniejsze zdjęcie obiektu galaktycznego w ultrafiolecie, jakie kiedykolwiek uzyskano.
Nowe zdjęcia powierzchni Marsa i symulacje komputerowe postawiły pod znakiem zapytania wcześniejsze opinie naukowców o wyraźnych śladach erozji wodnej.
Amerykańska NASA przygotowuje się do zapowiadanego powrotu na Księżyc. Jednym z elementów tych przygotowań są nowe projekty pojazdów, które będą jeździć po Srebrnym Globie. Niedawno zaprezentowano jeden z takich wehikułów.
Ulysses to europejsko-amerykańska misja do badania biegunów Słońca oraz jego wpływu na przestrzeń międzyplanetarną. Trwająca 17 lat misja niedługo się zakończy.
Bieganie po powierzchni Księżyca wymagać może mniej wysiłku niż chodzenie - informuje serwis New Scientist. Zdaniem naukowców, przeprowadzających symulacje z użyciem egzoszkieletów, w przyszłości właśnie w ten sposób powinni poruszać się astronauci, którzy wylądują na naturalnym satelicie Ziemi.
Korzystając ze zjawiska soczewkowania grawitacyjnego astronomowie dojrzeli galaktykę, której światło podróżuje do nas przez 13 miliardów lat - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Amerykańska marynarka wojenna wystrzeloną z pokładu krążownika antyrakietą zestrzeliła w
czwartek nad ranem czasu polskiego wadliwego amerykańskiego satelitę szpiegowskiego, wbrew obawom, że niesprzyjająca pogoda pokrzyżuje te plany - powiadomił Pentagon.
Używając 3,6-metrowego teleskopu NTT z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO astronomowie wyznaczyli odległość do jednej z cefeid z dokładnością na poziomie 1 proc. Do tego celu użyli tzw. echa świetlnego z obserwowanej obok gwiazdy mgławicy.
Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie nowego układu planetarnego będącego przeskalowaną wersją Układu Słonecznego.
Każdy chętny może zasugerować nazwę dla nowej misji kosmicznej NASA. O taką pomoc zwróciła się amerykańska agencja kosmiczna.
26 lutego 2008 roku dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim wykład, w którym przedstawi największy nierozwiązany problemem dzisiejszej fizyki - podczas spotkania astronom postara się odpowiedzieć na pytanie "Z czego zrobiony jest Wszechświat?".
Orbitalne obserwatorium promieniowania gamma Integral należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej zaobserwowało wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie pochodzące z gromady galaktyk Ophiuchus. Odkrycie to świadczy o tym, że gromada ta jest gigantycznym, kosmicznym akcelerator cząstek.
Zespół rentgenowskiego teleskopu Chandra udostępnił zdjęcie gromady otwartej Westerlund 2, w której znajduje się bardzo dużo młodych masywnych gwiazd.
Pełen obieg Ziemi dookoła Słońca, czyli tzw. rok gwiazdowy, zajmuje 365,2564 doby. Dla odmiany - rok zwrotnikowy, który definiujemy jako odstęp pomiędzy kolejnymi przejściami Słońca przez punkt Barana, jest, na skutek zjawiska precesji, krótszy i wynosi 365,2422 doby.
Pewna młoda gwiazda pędzi przez naszą Galaktykę z tak wielką prędkością, że astronomowie zastanawiali się skąd gwiazda pochodzi. Dzięki analizom prędkości, jasności i składu chemicznego amerykańscy i irlandzcy astronomowie wykazali, że gwiazda pochodzi z jednej z sąsiednich galaktyk - Wielkiego Obłoku Magellana.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności