
Chemokiny są potrzebne dla uwolnienia komórek odpornościowych ze szpiku kostnego - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Immunology".

W starożytnej Pelli w północnej Grecji,
miejscu urodzenia Aleksandra Wielkiego (356-323 p.n.e.), odkryto największy antyczny grób podziemny. Ośmiokomorowy grób, bogato zdobiony polichromowanymi płaskorzeźbami, powstał w okresie hellenistycznym między III a II w. p.n.e. Wykonano go niewątpliwie dla rodziny arystokratycznej.

Rozwój oprogramowania, które zmieni tradycyjną telewizję w nowoczesne, interaktywne medium, to zadanie nowego działu Digital Television (telewizja cyfrowa) Centrum Badań i Rozwoju Samsung Electronics Polska – informuje Wojciech Krzywicki z biura prasowego firmy.

Śmiech i poczucie humoru mogą ułatwiać znalezienie partnera, przy czym kobiety doceniają w mężczyznach głównie zdolność do żartowania, a mężczyźni - zdolność kobiet do dostrzegania żartów i reagowania na nie, wynika z najnowszych badań amerykańsko-kanadyjskich.

Polscy uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie Faulkes Telescope będą obserwowali gwiazdę supernową, znajdującą się w galaktyce spiralnej M100 - poinformował PAP w dr Krzysztof Rochowicz z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, koordynujący obserwację supernowych przez uczniów polskich szkół.

Naukowcom udało się zmierzyć czas, w jakim elektron może przeskoczyć między atomami. Wynosi on ok. 320 trylionowych części sekundy (czyli 320 attosekund, a mówiąc jeszcze inaczej, jest to częśc sekundy zapisywana jako 320 x 10 do
minus 18 potęgi) - podaje najnowsze "Nature".

Argentyński biolog Alex Kacelnik udowodnił, że kruki są w stanie wykonywać z nieznanych sobie materiałów proste narzędzia, co świadczy, iż obdarzone są wyróżniającą je w świecie zwierząt inteligencją, przypisywaną dotąd wyłącznie człowiekowi i niektórym naczelnym.

W słynnej Dolinie Królów w Egipcie dokonano w tym tygodniu odkrycia pięciu sarkofagów z zachowanymi w nienaruszonym stanie mumiami. Jest to wydarzenie porównywalne ze słynnym odkryciem przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona.

Amerykańscy naukowcy zbudowali nowoczesny cyfrowy aparat fotograficzny. Za jego pomocą można wykonać zdjęcie, na którym, po obróbce komputerowej, wszystkie widoczne elementy są ostre - informuje "Photonics Spectra".

Gorące halo otaczające galaktykę spiralną NGC 5746 jest pozostałością procesu jej narodzin - informuje najnowszy numer czasopisma "New Astronomy".

Psy wyczuwają zapach komórek nowotworowych. Wskazują na to badania prowadzone przez prof. dr Tadeusza Jezierskiego z Zakładu Zachowania się Zwierząt Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą.

Wycinamy stuletnie dęby, strzelamy do wilków czy niedźwiedzi i trujemy się na potęgę dwutlenkiem węgla. W rankingu ochrony środowiska przygotowanym przez amerykańskich naukowców znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej - alarmuje "Metro".

Podobnie jak szczepionka uodparnia na chorobę zakaźną, tak odpowiednia doza stresu we wczesnym dzieciństwie może zahartować na stres w przyszłości - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Dzięki niewielkiemu lecz bardzo pojemnemu odtwarzaczowi firmy Prestigio możesz mieć wszystkie ulubione filmy i zdjęcia zawsze przy sobie i dzielić się nimi z przyjaciółmi bez konieczności korzystania z komputera.

Papirus Artemidora, uważany za najstarszą mapę, jaka dotrwała do naszych czasów, został po raz pierwszy udostępniony publiczności na wystawie otwartej w środę w Palazzo Bricherasio w Turynie (północne Włochy).